Porady

Kostka brukowa – wybór i przygotowanie do układania

5,0 (1 opinia)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Kostka brukowa to praktyczne oraz estetyczne rozwiązanie jeżeli myślisz o utwardzeniu i uporządkowaniu terenu wokół domu, firmy lub jakiejkolwiek innej posesji. Kiedy zapada decyzja o jej ułożeniu, należy zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii dotyczących materiałów, estetyki wykonania oraz użytkowania. Punktem wyjściowym powinien być zawsze fakt, że kostka brukowa to rodzaj nawierzchni wykonywanej na długi czas. Nie powinna więc ona ulegać zniszczeniu pod wpływem wieloletniej eksploatacji.

Kostka brukowa – jak wybrać właściwy materiał?

W trakcie dokonywania wyboru idealnej kostki brukowej, w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad jej docelowym przeznaczeniem. Inne parametry techniczne cechują kostkę, która będzie poddawana dużemu naciskowi, np. przez ciężkie maszyny, a inne w przypadku ruchu pieszych lub nawierzchni tarasowych. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, jak kostka brukowa wkomponuje się w otoczenie wizualne posesji pod względem kolorystycznym, kształtu oraz struktury. Kostka brukowa o gładkiej powierzchni, będzie bardziej odporna na wszelkie formy zabrudzenia, natomiast kostka chropowata zapewnia odpowiednią przyczepność ale jest bardziej wymagająca w konserwacji. Dobrze dobrana estetyka oraz wytrzymałość, to gwarancja zadowolenia na wiele lat, dlatego warto dokładnie zastanowić się nad swoim wyborem.

Kostka brukowa – przygotowanie do układania

Układanie kostki brukowej nie należy do trudnych czynności. Trzeba jednak posiadać specjalistyczną wiedzę i umiejętności, aby chodnik lub podjazd do garażu nie uległy szybkiemu uszkodzeniu. Nawierzchnia musi być przede wszystkim wytrzymała i estetyczna.

Układanie kostki brukowej – co należy przygotować?

Ilość materiałów, potrzebną do ułożenia kostki brukowej i krawężników, można wyliczyć na podstawie dokładnych pomiarów terenu lub też z przygotowanego wcześniej, profesjonalnego projektu. Znacznie trudniej natomiast oszacować ilość surowców na podbudowę. Najłatwiej zrobić to tuż po wykopaniu koryta oraz osadzeniu krawężników. Orientacyjnie można przyjąć, że na 10 m2 podkładu, zużyjemy ok. 800 kg piasku oraz 50 kg cementu. Dodatkowo musimy pamiętać, że składniki te będą potrzebne również do osadzenia w gruncie krawężników, dlatego należy zakupić je w większej ilości. Jeśli kostka brukowa będzie układana na grząskim podłożu, do kosztów należy doliczyć również zakup geowłókniny oraz części składowych odwodnienia – rur kanalizacyjnych i kanału liniowego. Pominięcie tego elementu grozi niską trwałością ułożonej nawierzchni oraz jej szybką degradacją.

Układanie kostki brukowej – jakich narzędzi będę potrzebował?

Kiedy kostka brukowa układana jest na stosunkowo małej powierzchni, ilość potrzebnych narzędzi jest dość ograniczona. Potrzebne nam będą przede wszystkim: szpadel, grabie, taczka, ręczny ubijak oraz sprzęty pomiarowe, takie jak poziomica, miarka, paliki z drewna lub metalu oraz gruby sznurek. W przypadku znacznie większych powierzchni, warto rozważyć wynajem spycharko-ładowarki, która ułatwi nam korytowanie, usuwanie oraz wywóz ziemi. Na dużym terenie niezbędna jest również poziomica laserowa, która pozwoli na dokładne wytyczenie granic. Elementem koniecznym jest również wynajem z wypożyczalni maszyn budowlanych zagęszczarki wibracyjnej, która utwardzi podkład oraz pomoże w osadzeniu kostki brukowej. Dodatkowo potrzebny będzie specjalny szablon do równomiernego wyrównania warstwy podkładowej.

Układanie kostki brukowej - wytyczenie powierzchni

Samodzielnie układana kostka brukowa wymaga wcześniejszego przygotowania prostego projektu z wymiarami wpisanymi w obszar działki. Najłatwiejszą metodą wytyczania ścieżki jest ustalenie punktów bazowych, zaznaczonych drewnianymi lub metalowymi palikami wbitymi w ziemię, które pozwolą nam na wytyczenie linii przebiegu nawierzchni. Robimy to za pomocą sznurka przywiązanego do przygotowanych palików. Przy tej czynności należy pamiętać o zaznaczeniu ewentualnych zakrętów oraz odmierzeniu odpowiedniej szerokości wykopu. Wzdłuż poprowadzonego sznurka należy wykopać szpadlem rowek, który będzie stanowił granice ścieżki. Następnie można przystąpić już do wkopywania krawężników oraz przygotowywania podkładów.

Kostka brukowa – podstawowe zasady pielęgnacji

Zewnętrzna kostka brukowa narażona jest na nieustające działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Szczególnie dotkliwe są zmiany temperatur, opady, intensywne użytkowanie oraz nieustające działanie mikroorganizmów. W związku z tak obszernym zagrożeniem, konieczne są działania pielęgnacyjne oraz wybór kostki brukowej dobrej jakości.

Kostka brukowa – odchwaszczanie oraz uzupełnianie szczelin

Nawracające i uciążliwe chwasty, wrastające w szczeliny pomiędzy kostkami, to problem z którym można wygrać. Najlepszą oraz najbezpieczniejszą dla kostki brukowej metodą jest zastosowanie preparatów chwastobójczych, które nanosi się za pomocą spryskiwacza lub specjalistycznego mazaka. Niezwykle ważne jest również uzupełnianie piasku w szczelinach pomiędzy kostkami. Jego utrata może być spowodowana przez silny wiatr, przenoszenie drobin przez owady oraz wypieranie przez korzenie niechcianych roślin. Dzięki dbałości o regularne uzupełnianie materiału w szczelinach, zachowamy stabilność wszystkich elementów, a ścieżka pozostanie w nienaruszonej formie.

Kostka brukowa – mycie i odplamianie

Zalegające w szczelinach pyły oraz porosty pojawiające się w zacienionych i wilgotnych miejscach, najłatwiej oraz najskuteczniej usunąć za pomocą myjki ciśnieniowej. W celu wzmocnienia efektu, warto zastosować specjalistyczne środki chemiczne, zwalczające zielony nalot oraz spowalniające jego nawroty. Środki te będą również skuteczne przy usuwaniu uciążliwych plam, np. z oleju silnikowego. Dodatkowo przywrócą kostce właściwości antypoślizgowe. Zakazane jest natomiast mechaniczne zeskrobywanie porostów i mchów. Grozi to naruszeniem struktury kostki brukowej i znacznie szybszym jej zużyciem.

Gdzie kupić dobrą kostkę brukową?

Kostka brukowa dobrej jakości jest znacznie trwalsza oraz łatwiejsza w utrzymaniu, niż jej tanie odpowiedniki. Godnym zaufania producentem jest firma Semmelrock, która w swojej ofercie posiada pełną paletę kostek oraz płyt brukowych na podjazdy, tarasy i ścieżki, zgodnych z aktualnym wzornictwem.

Źródła:

  1. https://www.semmelrock.pl/kategorie-produktowe/kostka-brukowa/
  2. https://www.polbruk.pl/pl/assets/files/dokumenty/2017/Polbruk-poradnik-brukarski.pdf
  3. https://www.budujemydom.pl/ogrod/870-ukladamy-kostke-brukowa-poradnik-praktyczny
  4. https://muratordom.pl/ogrod/nawierzchnie/przed-ulozeniem-kostki-brukowej-aa-FqTB-VZ8J-qeiT.html
  5. https://www.polbruk.pl/pl/inspiracje/jak-wybrac-kostke-brukowa/jak-wybrac-kostke.html
  6. https://www.polbruk.pl/pl/inspiracje/jak-pielegnowac-kostke-brukowa/jak-pielegnowac-kostke-brukowa.html
5,0 (1 opinia)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba