Porady

Kosa spalinowa czy podkaszarka akumulatorowa, elektryczna? Jak i co wybrać?

5,0 (1 opinia)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Na rynku jest wiele urządzeń przeznaczonych do pielęgnacji trawnika. Który produkt wybrać? Jaką kosę spalinową lub podkaszarkę bateryjną kupić? Jakie zalety ma podkaszarka akumulatorowa?

Podkaszarka czy kosa? Na czym właściwie polega różnica?

Czym się różni podkaszarka od kosy? Po pierwsze – funkcjonalnością.

Podkaszarka jest przede wszystkim przeznaczona do koszenia trawy w miejscach trudno dostępnych, np. wokół drzew, przy ogrodzeniach, koło kwietników, w szczelinach między rabatami, koło krawężników. Wszędzie, gdzie kosiarka nie da rady podjechać, sprawdzi się podkaszarka. Także na nierównych, stromych czy kamienistych nawierzchniach warto użyć podkaszarki. Ponadto można wykorzystać ją do pielęgnacji żywopłotów oraz obrzeży trawników.

Podkaszarka jest tak zbudowana, że manewrowanie nią jest wygodne, a dodatkowe prowadnice czy rolki ułatwiają dostęp do wąskich przestrzeni. Podkaszarka wyposażona jest w silnik o mocy do 1,1 KM i może być elektryczna (przewodowa), spalinowa lub akumulatorowa. Jej głównym elementem jest nylonowa żyłka stanowiąca element tnący, przymocowana do głowicy.

Z kolei kosa spalinowa przeznaczona jest do wycinania dużych połaci trawy na trudno dostępnym dla kosiarek terenie. Kosa służy do koszenia na przestrzeniach o dużej powierzchni. Szczególnie sprawdza się w wycinaniu dzikich ogrodów, które nie były pielęgnowane, bo szybko i sprawnie przywróci je do schludnego wyglądu, wycinając nawet wysoką trawę i chwasty. Aby jednak móc wykonać takie prace, potrzebna jest odpowiednia kosa spalinowa – jaką kupić?

W kosie spalinowej ważna jest moc silnika – powinna wynosić około 2 KM, a także dobrze wyprofilowane elementy tnące, zazwyczaj wał i głowica żyłowa lub tarcze tnące, zależnie od modelu.

Kosa spalinowa – jaką wybrać? Poznaj zalety i wady kos spalinowych

Jeśli zdecydujesz się na kosę spalinową – jaką wybrać z szeregu dostępnych modeli? Należy rozważyć kilka aspektów:

 • Rodzaj silnika. Silnik dwusuwowy wymaga mieszanki benzyny i oleju do uruchomienia. Kosy z takim silnikiem mogą pracować w każdej pozycji. W przypadku silników czterosuwowych nie dolewamy oleju do paliwa. Olej dostarczany jest do elementów silnika magistralą olejową.
 • Sposób uruchomienia. Wyróżnia się uruchomianie rozrusznika linką, którą należy gwałtownie szarpnąć, oraz elektryczne, za pomocą przycisku.
 • Pojemność zbiornika paliwa. Im większa pojemność, tym większy zasięg koszenia bez dolewania paliwa, ale jednocześnie zwiększa się masa urządzenia.
 • Waga. Kosę trzyma się w rękach lub mocuje na szelkach. Dlatego warto zwrócić uwagę na wagę, bo im cięższe urządzenie, tym szybciej zmęczy się operator kosy. Kosy spalinowe ważą nawet do 8 kg.
 • Moc kosy spalinowej. Jaka moc pozwala na pełne wykorzystanie funkcjonalności kos? Co najmniej 2 KM.

Kosy spalinowe to mobilne urządzenia o stosunkowe dużej mocy jak na ich gabaryty, mogą pracować na dużych powierzchniach i karczować nawet bardzo zarośnięte ogrody. Ponadto mają tanie elementy eksploatacyjne. Są też wygodne w użytkowaniu, o ile nie cechują się zbyt dużą wagą.

Jeśli chodzi o wady kosy spalinowej, należy zwrócić uwagę na fakt, że im mocniejsze i bardziej funkcjonalne urządzenie, tym większa waga, która może skutkować niekomfortową pracą czy nawet uniemożliwiać korzystanie przez długi czas z maszyny, bo zwyczajnie będzie za ciężka, by nią swobodnie operować. Do tego dochodzi wysoki poziom hałasu oraz emitowanie spalin, co ma niebagatelne znaczenie w dzisiejszych czasach, gdy ochrona środowiska jest tak ważną kwestią. Ponadto, naprawa i przeglądy kosy spalinowej pochłaniają dużo kosztów. W przypadku kosy spalinowej z silnikiem dwusuwowym, wymagane jest przygotowanie mieszanki oleju i paliwa. Czynność ta jest dodatkowo uciążliwa gdy kosimy większy areał, co wiąże się z uzupełnianiem zbiornika z paliwem.

Na co zwrócić uwagę wybierając sprzęt do koszenia trawy?

Podkaszarka elektryczna – jaka będzie najlepsza?

Alternatywą dla kos spalinowych są podkaszarki – dostępne w wersji elektrycznej (z kablem) lub z akumulatorem.

Jaką podkaszarkę kupić z napędem elektrycznym (na kabel)? Takie urządzenia są lekkie i bardzo proste w obsłudze, a także stosunkowo tanie. Nie wyróżniają się zbyt wielką mocą, bo zazwyczaj to od 450 W do 550 W z gniazdka sieciowego, rzadziej 900 W, ale taka moc wystarcza na potrzeby podkaszania trawy w wąskich i trudno dostępnych miejscach. Średnica cięcia takich podkaszarek wynosi 40 cm.

Urządzenia różnią się w budowie zależnie od modelu i ceny. Tańsze modele nie mają regulacji rękojeści, bo zamontowany jest na stałe drążek z wałem napędowym w plastikowej obudowie, bez opcji dostosowania długości do wzrostu operatora. Nie mają też często dodatkowego uchwytu, który umożliwiłby podtrzymanie urządzenia drugą ręką. W bardziej solidnych i droższych urządzeniach dostępna jest opcja regulowania teleskopowo rękojeści i dopasowania urządzenia do wzrostu operatora, a dodatkowy uchwyt jest standardem.

Podkaszarki mają często głowicę z żyłką nylonową co jest ekonomicznym i skutecznym rozwiązaniem przeznaczonym do cięcia roślin wiotkich. Nie warto jednak oszczędzać na tym elemencie. Dedykowane żyłki do posiadanej przez nas podkaszarki mimo że mogą być pozornie droższe w zakupie, to starczają na dłużej dzięki temu że są bardziej wytrzymałe i rzadziej się zrywają. Warto korzystać też z dodatkowych akcesoriów w postaci dedykowanych ostrzy (noży) do trawy.

Do zalet podkaszarek elektrycznych (na kabel) zalicza się:

 • przyjazność środowisku, bo nie emitują spalin;
 • taniość w eksploatacji;
 • lekkość zapewniającą komfort przy długiej pracy;
 • wygodę w manewrowaniu.

Jest jedna zasadnicza wada podkaszarek elektrycznych – to kabel wymagany do podłączenia urządzenia do źródła mocy. Ogranicza on zasięg urządzenia, co sprawia, że może być problem by dotrzeć nim do odległych terenów w ogrodzie. Rozwiązaniem może być długi kabel, ale im jest on dłuższy, tym mniejsze napięcie w podkaszarce, zatem obowiązuje zasada "coś za coś". Poza tym, nawet najdłuższy kabel może czasem nie wystarczyć i wymusić stosowanie niewygodnych przedłużaczy.

Ponadto łatwo zaplątać się w kabel czy zgubić go z oczu wśród krzaków i drzew. Manewrowanie z kablem między kwietnikami, krzewami, drzewami może naprawdę utrudniać pracę. Przy chwili nieuwagi pojawia się ryzyko przecięcia czy uszkodzenia kabla i narażenia się na obrażenia, a nawet porażenie prądem. Bardzo uciążliwe jest też zwijanie i rozwijanie kabli lub przedłużacza. Kabel stanowi zdecydowanie najsłabszy punkt podkaszarek elektrycznych.

Akumulatorowe podkaszarki do trawy

Podkaszarka akumulatorowa – postaw na ekologię

Rozwiązaniem eliminującym niewygodne, niebezpieczne i uciążliwe w użytkowaniu kable jest podkaszarka akumulatorowa. To urządzenie praktycznie identyczne w budowie i zastosowaniu jak inne podkaszarki, ale mające akumulator, co wyklucza konieczność podłączania go do zasilania sieciowego.

Akumulatorowe podkaszarki oferuje firma Kärcher. Wszechstronne, lekkie, niewielkie urządzenia doskonale nadają się do ścinania trawy i chwastów w trudno dostępnych miejscach na dużych powierzchniach ogrodowych.

Kärcher oferuje różne modele podkaszarek – do wyboru są mocniejsze urządzenia lub z mniejszą mocą do zastosowania w małych ogródkach, przeważnie jednak wyróżniają się takimi cechami jak:

 • automatyczna regulacja długości żyłki
 • skręcana żyłka gwarantująca precyzyjne cięcie trawy,
 • obrotowa głowica zapewniająca czyste cięcie na brzegach,
 • osłony przed uszkodzeniami roślin i przed skoszonymi ścinkami,
 • regulacja wysokości urządzenia,
 • technologia real time z wyświetlaczem LCD wskazującym m.in. czas pracy i pojemność baterii czy opcja wykorzystania noży tnących przy bardziej wymagających pracach.

Sprawdź ile kosztują podkaszarki akumulatorowe i czym różnią się między sobą >>

Zalety podkaszarek akumulatorowych Kärcher to:

 • brak emisji spalin – ekologiczne urządzenie;
 • cicha praca – brak uciążliwego hałasu;
 • tania eksploatacja;
 • lekkość;
 • łatwość w manewrowaniu;
 • komfort w czasie długiej pracy;
 • zachowanie właściwej postawy i nieobciążanie pleców dzięki ergonomicznemu kształtowi;
 • brak plączącego się kabla.

Kosa spalinowa, podkaszarka elektryczna czy akumulatorowa? Wybierz sprzęt odpowiedni dla Twojego ogrodu

Co wybrać do ogrodu? Jaka kosa spalinowa, podkaszarka elektryczna czy akumulatorowa sprawdzi się w codziennych pracach? Wszystko zależy od potrzeb – przed podjęciem decyzji warto rozważyć takie opcje jak:

 • Rodzaj powierzchni. Dla trudnej w pielęgnacji, zarośniętej powierzchni sprawdzi się kosa spalinowa, zaś przy pielęgnacji estetycznych trawników przydatna będzie podkaszarka, jak również na powierzchniach stromych, nierównych, kamienistych oraz z dużą liczbą kwietników, rabat, krawężników.
 • Wielkość ogrodu. W dużych ogrodach najlepiej pracować z podkaszarką akumulatorową, by operatora nie ograniczała długość kabla. Można użyć też kos spalinowych z dużą pojemnością baku na paliwo, ale takie urządzenia są bardzo ciężkie i niewygodne.
 • Żyłka, tarcze czy noże. Podkaszarki mają żyłki lub noże, kosy spalinowe żyłki lub tarcze, ewentualnie oba rozwiązania. Należy wybierać odporną na rozrywanie żyłkę, wysuwaną automatycznie, jak w podkaszarkach z akumulatorem Kärchera, ewentualnie dobrze tnące noże metalowe czy plastikowe, a w przypadku kos – tarcze, które są bardziej skuteczne od żyłek.
 • Sposób zasilania. Paliwo, gniazdko sieciowe lub akumulator. Dla ogrodów o dużej powierzchni zdecydowanie najlepiej wybrać podkaszarkę akumulatorową.
 • Waga i kształty urządzenia. Im lżejsze i bardziej ergonomiczne, tym wygodniejsza praca.
 • Możliwość regulacji wysokości drążka. Dzięki takiej funkcji dopasuje się urządzenie do wzrostu operatora, więc warto jej szukać w modelu kosy czy podkaszarki.

Podsumowując, kosa spalinowa nadaje się do ogrodów zaniedbanych, dzikich, o dużej powierzchni. Jej głównymi wadami jest konieczność dolewania paliwa oraz masywne rozmiary. Podkaszarki elektryczne i akumulatorowe mają szereg zalet, jak ekologiczność, lekkość, wygoda w użytkowaniu. Jednak główną przewagą podkaszarek z akumulatorem jest brak kabla, co czyni je rozwiązaniem idealnym do małych i średnich ogrodów z dużą ilością klombów, małej architektury, ścieżek, wolno stojących krzewów i drzew. Wszędzie tam, gdzie nie da się dojechać dużą kosiarką, podkaszarka da sobie radę i to niezależnie od wielkości ogrodu. Akumulatory wykonane w nowoczesnych technologiach zapewniają dużą wydajność, czyli długi czas pracy na najwyższych obrotach głowicy, zatem najbardziej efektywnej.  

5,0 (1 opinia)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba