Porady

Jesień w ogrodzie: kwiaty wieloletnie. Nawożenie, ochrona, zimowanie

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Jesień to bardzo pracowity okres w ogrodzie. Musimy przygotować dobrze rośliny do nadchodzących mrozów, a także maksymalnie je wzmocnić, aby na wiosnę rozwijały się prawidłowo. Jak dbać o kwiaty w jesiennym ogrodzie? Jak je zabezpieczyć przed zimą i czym nawozić? Zobaczcie nasz poradnik.

Zimowanie i ochrona: poprawiamy stan gleby w ogrodzie

Podczas jesiennych prac w ogrodzie kwiatowym najważniejsze jest uzupełnienie brakujących składników w glebie. Dzięki temu zapewnimy roślinom lepszy start na wiosnę. Jednak jesienne nawożenie jest obarczone pewnym ryzykiem, o czym piszemy w dalszej części artykułu.

Aby uniknąć błędów, przed nawożeniem powinno się przeprowadzić analizę gleby. Próbkę podłoża możemy przekazać do laboratorium, gdzie określony zostanie skład gleby, w tym zawartość związków mineralnych. Dzięki temu łatwo ustalimy, jakie składniki muszą znaleźć się w nawozie, aby był skuteczny. Jeżeli nie mamy możliwości wykonania takiego badanie, pozostaje nam spróbować określić skład gleby na podstawie roślin wskaźnikowych (przykładowo, jeśli w danym miejscu rozwija się intensywnie komosa lub gwiazdnica, oznacza to, że gleba ma dużo azotu, a mniej pozostałych składników).

Aby uniknąć błędów, przed nawożeniem powinno się przeprowadzić analizę gleby. Próbkę podłoża możemy przekazać do laboratorium, gdzie określony zostanie skład gleby, w tym zawartość związków mineralnych.

Jeśli chcą Państwo uniknąć przeprowadzania doświadczeń, można sięgnąć po jeden z uniwersalnych i skoncentrowanych nawozów wieloskładnikowych, niezawierających toksycznych substancji. Ważne, aby taka mieszanka była bogata przede wszystkich w fosfor i potas (a nie, jak w większości popularnych nawozów w azot). Takie nawozy mogą być nieco droższe, ale unikamy ryzyka przenawożenia.

Dlaczego warto przeprowadzić jesienne nawożenie?

Jeżeli nawożenie rozpoczniemy z końcem września lub jeszcze w październiku, składniki odżywcze będą miały szansę przeniknąć do gleby i prawidłowo się rozłożyć (o ile nie wystąpią anomalie pogodowe). Dla bezpieczeństwa warto wybrać nawóz, który wykazuje jak najwyższą przyswajalność – wtedy z pewnością zdążymy skutecznie wzbogacić glebę przed zimą i zabezpieczyć systemy korzeniowe roślin. To więc ostatnia chwila na zgromadzenie maksymalnej ilości składników pokarmowych.

Co więcej, jeśli glebą zajmiemy się już na jesieni, wiosną będzie ona gotowa do rozpoczęcia upraw, co przyspieszy proces tworzenia bujnego ogrodu.

Gleba w ogrodzie
Gleba w ogrodzie

Uwaga na składniki w nawozach! Nie stosuj nawożenia azotowego

Azot stosowany zbyt późno, nie pozwoli żadnej roślinie na przygotowanie się do zimy – przez co uprawy przemarzną lub mocno ucierpią na każdej obniżce temperatury. Odpowiada on bowiem za rozwój i wzrost wyłącznie części zielonych rośliny, przenosząc składniki odżywcze z gleby i korzenia do liści czy łodyg. Efektem będzie co prawda wzmocnienie rośliny, ale tylko wizualne i chwilowe. Tak naprawdę zostanie ona pozbawiona całego pokarmu zgromadzonego w glebie i korzeniach, przez co utraci dostęp do składników odżywczych w miesiącach zimowych. A to oznacza obumarcie i konieczność wyrzucenia rośliny z ogrodu.

Jakimi składnikami nawozić kwiaty jesienią?

Najważniejszymi składnikami, które powinniśmy dostarczyć roślinom jesienią, są:

  • Potas: to jeden najbardziej istotnych składników – szczególnie ważnym przy rozwoju młodych roślin. Dzięki zaaplikowaniu tego składnika jesienią, rośliny będą na wiosnę rozwijać się zdrowo i bardzo intensywnie.
  • Fosfor: ma ogromne znaczenie dla każdej rośliny, ponieważ zwiększa przyswajalność składników pokarmowych czy też minerałów zawartych w glebie.
  • Wapń: stosuje się go do odkwaszania gleby. Wapnowanie można wykonać po zakończeniu wegetacji roślin. Uwaga! Wapnowanie wystarczy wykonać raz w roku najlepiej jesienią.

Rozwijamy systemy korzeniowe kwiatów na zimę

Korzeń to dla każdej rośliny niejako spichlerz składników i substancji pokarmowych. Im więc jest większy, tym więcej owych składników zmagazynuje i dostarczy je roślinie w większych ilościach. Dzięki bardziej rozwiniętemu systemowi korzeniowemu, kwiaty lepiej zniosą zimę oraz bujniej rozwiną się w kolejnym sezonie. Aby jednak korzenie rzeczywiście dostarczyły roślinom wszystkich potrzebnych substancji, składniki pokarmowe muszą występować w glebie w odpowiednich formach chemicznych. Istnieje wiele przypadków, gdzie nawozy posiadają substancje rozkładające się dopiero po 30, a nawet 800 latach! I wtedy dopiero zaczynają działać, co jest absurdem.

Podczas jesiennych prac w ogrodzie kwiatowym najważniejsze jest uzupełnienie brakujących składników w glebie. Dzięki temu zapewnimy roślinom lepszy start na wiosnę.

Niestety niewiedza i monopol producentów nawozów liczących na niskie koszty produkcji, jej szybkość i maksymalny zysk sprawiły, że na rynku znajduje się mnóstwo nawozów bogatych w substancje, które w żaden sposób nie przydadzą się naszym roślinom, a nawet i im zaszkodzą (jak np. szkodliwe formy azotu). A aby nawóz rzeczywiście przekazywał roślinie pokarm, powinien zawierać wyłącznie czyste i bezpieczne formy chemiczne – czyli farmaceutyczne surowce. Niestety takich nawozów brakuje na naszym rynku, ponieważ ich produkowanie jest dużo droższe i bardziej pracochłonne. Jednak dla klienta w ostatecznej kalkulacji to bardziej opłacalny zakup, ponieważ nawóz jest wtedy koncentratem i wystarczy na o wiele większą liczbę aplikacji i powierzchnię. Niekiedy koszt inwestycji będzie nawet niższy od zastosowania nawozów sklepowych.

Jesienne kwiaty w ogrodzie
Jesienne kwiaty w ogrodzie

Jaki zastosować nawóz do kwiatów wieloletnich jesienią?

Najlepiej skorzystać z pełnego pakietu nawozowego jesienno-zimowego, który będzie zawierał jak najwięcej fosforu i potasu od jednego producenta. Mamy wtedy pewność, że składniki nie będą siebie nawzajem blokować, nie przenawozimy rośliny, ale za to dostarczymy jej wszystkich składników pokarmowych w odpowiednich proporcjach. Warto kupić taki nawóz do kwiatów w pakiecie również dlatego, że ostatecznie cena będzie niższa i wystarczy jedna przesyłka, zamiast kilku wizyt w sklepie. W skład takiego pakietu może wchodzić m.in. uniwersalny nawóz wzbogacający glebę we wszystkie potrzebne składniki odżywcze, nawóz do rozbudowy systemu korzeniowego, serum do uszkodzony roślin – dobudowuje i regeneruje komórki roślinne, nawóz odżywiający glebę i rośliny dzięki wysokiej zawartości potasu i fosforu. Spróbujemy takiego pakietu w naszych ogrodach – damy Wam znać o efektach z nadejściem następnego sezonu. Produkt, który zamierzamy przetestować ma bardzo obiecujący skład, ponieważ potasu jest np. 30% w czystej formie (farmaceutycznej – takiej, jak do wyrobu leków), a fosforu 50%. Nie spotkaliśmy się, aby jakikolwiek nawóz na rynku posiadał takie ilości tych składników mineralnych (zwykle jest to maksymalnie kilka procent, a większość to szkodliwy azot NO3).

Korzeń to dla każdej rośliny niejako spichlerz składników i substancji pokarmowych. Im więc jest większy, tym więcej owych składników zmagazynuje i dostarczy je roślinie w większych ilościach.

Nawozy te nie zawierają azotu lub występuje on w znikomej ilości lub w czystej i bezpiecznej formie NH2 w postaci osobnego nawozu, aby mieć pełna kontrolę nad azotem. Dzięki temu mamy pewność, że nie uszkodzimy ani roślin, ani gleby. Co ważne, w przypadku powyższych koncentratów fosfor i potas będą pobierane przez roślinę nawet przy bardzo kwaśnym podłożu o odczynie pH 4,0. Dzięki takiemu lub przynajmniej podobnemu nawożeniu, rośliny będą zabezpieczone przed mrozami, a wiosną rozwiną się o wiele bujniej i szybciej niż w sezonie poprzednim. Będą również bardziej odporne na choroby i szkodniki dzięki zwiększonej liczbie składników odżywczych.

Jakie nawożenie stosujecie w swoich ogrodach jesienią? Jakie macie sposoby na piękne kwitnienie kwiatów i wzmacnianie ich odporności? Podzielcie się w komentarzach doświadczeniem! Czekamy również na Wasze uwagi odnośnie artykułu – jeśli się z czymś nie zgadzacie, piszcie – chcemy, aby strona się rozwijała i zawierała wyłącznie sprawdzone informacje.

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba