Porady

Jak zadbać o trawnik na wiosnę?

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Zanim przydomowy trawnik stanie się ozdobą, która będzie cieszyła oczy domowników, konieczne będzie poświęcenie czasu na to, aby odpowiednio o niego zadbać. Wbrew pozorom nie jest to jednak kosztowne, a postępując zgodnie z naszymi poradami uda ci się osiągnąć świetne efekty przy minimalnym nakładzie pracy.

Castorama

1.Pierwsze koszenie trawnika na wiosnę
2.Wiosenna pielęgnacja trawnika: wertykulacja
3. Odsiewanie trawy na wiosnę
4. Wiosenna pielęgnacja trawnika: nawożenie

Pamiętaj, że nawet takie elementy jak data pierwszego skoszenia trawy po zimie lub dobór odpowiedniej mieszkanki nasion trawy mają ogromny wpływ na efekt. Jest to jednocześnie jeden z powodów tego, że niektóre trawniki wyglądają świetnie, a inne - pomimo ogromnych nakładów pracy - wciąż nie spełniają oczekiwań właścicieli.

Pierwsze koszenie trawnika na wiosnę

Na początek zacznij od pierwszego koszenia trawnika. Zanim jednak wyciągniesz z garażu kosiarkę, powinieneś starannie usunąć wszystkie patyki, kamienie i dokładnie zgrabić liście. Może się też okazać, że podczas zimy w twoim trawniku pojawiły się dziury. W takim przypadku konieczne będzie ich wyrównanie. Zgodnie ze wskazówkami publikowanymi w poradnikach dla działkowiczów, najlepszy termin na pierwsze koszenie trawnika na wiosnę to przełom kwietnia oraz maja. Zamiast jednak trzymać się sztywno tego terminu, przyjrzyj się dokładnie swojej trawie. Nie rozpoczynaj koszenia, zanim trawa nie zazielenieje. Co się natomiast tyczy wysokości pierwszego koszenia, inaczej wygląda ona przy trawnikach użytkowych, a inaczej przy ozdobnych:

  • trawniki ozdobne powinny być koszone na wysokości od 2,5 do 3 centymetrów,
  • trawniki użytkowe można natomiast kosić na wysokości od 3 do 4 centymetrów.

Samo skoszenie trawy to jednak nie wszystko! Jeżeli chcesz, aby w krótkim czasie trawnik stał się ozdobą twojego ogrodu, od razu po zakończenia koszenia zgrab ściętą trawę. Jeżeli uważasz, że jest to zbyt czasochłonne zajęcie, zawsze możesz rozważyć zakup kosiarki ze specjalnym koszem. Dzięki temu ułatwisz sobie późniejsze prace w ogrodzie. Niezależnie jednak od tego, jakiej kosiarki będziesz używał, zadbaj o to, aby jej ostrza były w dobrym stanie. Jeżeli zauważysz, że są przytępione, koniecznie oddaj je do ostrzenia lub wymień na nowe. Po pierwszym koszeniu możesz odczekać około tygodnia (czas może być nieco dłuższy, ale jednocześnie nie powinieneś ponownie kosić przed upływem siedmiu dni), a następnie ponownie zabrać się do pracy.

Wiosenna pielęgnacja trawnika: wertykulacja

Równie ważna, jak koszenie jest wertykulacja trawnika, szczególnie po okresie zimowym. Proces ten pozwala pobudzić trawę do wzrostu i sprawia, że gleba jest lepiej nawilżona oraz dotleniona. To natomiast przełoży się na zdrowszą i gęstszą trawę. W zależności od tego, jak duży trawnik posiadasz, możesz wybrać narzędzia ręczne lub elektryczne / spalinowe. Te pierwsze powinny być stosowane wyłącznie na niewielkiej powierzchni, gdyż ich stosowanie jest bardzo uciążliwe. Odpowiednio dobrany sprzęt do wertykulacji pozwoli ci zaoszczędzić wiele pracy i czasu. Dodatkowo efekt będzie o wiele lepszy niż przy stosowaniu ręcznego wertykulatora. Wiele przydatnych porad na temat tego, co należy zrobić, aby trawa stała się ozdobą znajdziesz na stronie popularnego sklepu. W jego ofercie dostępne są również gotowe nasiona i mieszanki, a także narzędzia ułatwiające prace ogrodowe. Sprawdź ofertę traw na stronie: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/rosliny-i-materialy-siewne/nasiona/trawy.html

Odsiewanie trawy na wiosnę

W wielu przypadkach warto również pomyśleć o tym, aby po zimie dosiać trawę. W przeciwnym razie trudno będzie się pozbyć łysych miejsc, w których trawa uschła i będą one psuły wymarzony efekt. Proces dosiewania trawy można przeprowadzić na jeden z kilku sposobów. Najpopularniejsze jest jednak stosowanie tej samej mieszanki, która została wykorzystana przy początkowym zasiewaniu trawnika. Takie rozwiązanie da ci pewność, że nowa trawa będzie rosła w tym samym tempie co reszta trawnika i nie będzie się niczym wyróżniała. Ewentualnie możesz rozważyć wybór trawy samo zagęszczającej. W obu przypadkach musisz pamiętać o regularnym podlewaniu. Zaletą trawy samo zagęszczającej jest natomiast to, że może się ona przyjąć w miejscu, w którym normalna trawa nie mogła prawidłowo wzrosnąć. Przykładem mogą być miejsca o niskim nasłonecznieniu lub te, po których domownicy często chodzą.

Wiosenna pielęgnacja trawnika: nawożenie

Obecnie bez większego problemu znajdziesz wiele skutecznych nawozów. Może je zamówić między innymi we wspomnianym sklepie z nasionami trawy oraz artykułami ogrodowymi. Pamiętaj, że każdy producent może mieć nieco inne zalecenia związane ze stosowaniem preparatów nawozowych. Zanim więc przystąpisz do nawożenia trawnika, koniecznie zapoznaj się z dołączoną instrukcją. Jeżeli natomiast zależy ci na tym, aby kupić dobry nawóz, upewnij się, że w jego składzie znajdują się przede wszystkim azot, fosfor oraz potas. Ten pierwszy nada trawie odpowiednią barwę, natomiast fosfor wspomoże rozrost korzeni. Potas natomiast ułatwi trawie przetrwanie suszy, drobnych przymrozków i zwiększy jej odporność na choroby.

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba