Porady

Jak wybrać okna i drzwi tarasowe?

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Taras to z jednej strony doskonałe miejsce na wypoczynek, spotkanie towarzyskie czy zjedzenie posiłku, z drugiej – istotny element budynku, znacząco wpływający wygląd całego domu. To dlatego tak ważne jest, aby taras był i ładny, i funkcjonalny zarazem. Istotną sprawą, którą trzeba wziąć pod uwagę przy jego projekcie, są między innymi odpowiednie okna i drzwi. Należy wybrać je tak, by nie tylko uzupełniały tarasową aranżację, ale także zapewniały wygodne połączenie między tarasem i wnętrzem domu oraz gwarantowały dobre doświetlenie pomieszczeń dziennym światłem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi i okien tarasowych?

Niezwykle istotne przy dobrze odpowiednich okien i drzwi tarasowych są: wielkość tarasu, jego kształt oraz rodzaj zadaszenia. W przypadku przestrzeni, która nie posiada zadaszenia, nie musimy obawiać się, że pomieszczenia położone od strony tarasu będą miały mniejszy dostęp do światła. Możemy wybrać więc okna i drzwi mniejsze, bez obaw o to, że nadmiernie ograniczymy ilość słonecznego światła, wpadającego do pokoi. Jeżeli jesteśmy właścicielami tarasu zabezpieczonego przed warunkami atmosferycznymi dachem lub dodatkowymi ściankami, warto wybrać jednak większe drzwi i okna, ewentualnie zdecydować się na pełne przeszklenie.

Styl, w jakim urządziliśmy dom oraz to, jak wygląda elewacja, to również istotne kwestie  przy wybieraniu okien i drzwi tarasowych. Stolarka powinna komponować się z całością projektu i dopełniać wystrój domu. Materiały, z jakich wykonywane są drzwi i okna tarasowe, charakteryzują się nieco odmienną estetyką, co pozwala dobrze dobrać je do aranżacji. Może być to drewno, aluminium lub PVC. Drewniane drzwi tarasowe są niezwykle eleganckie, mogą dodać wnętrzom ciepła, doskonale sprawdzają się też jako uzupełnienie projektów utrzymanych w klasycznym stylu. PVC jest łatwe w pielęgnacji i pasuje do właściwego każdego budynku, a z kolei aluminium, dzięki swojemu nowoczesnemu wyglądowi, świetnie sprawdzi się w bardziej nowoczesnych domach. Warto wspomnieć też, że jeśli chcemy wybrać bardzo duże przeszklenia, to wykonanie ich z PVC może być niemożliwe – w takich wypadkach trzeba zdecydować się na drewno lub aluminium.

Rodzaje drzwi i okien tarasowych

Szeroki wybór drzwi i okien tarasowych sprawia, że podjęcie decyzji o nabyciu określonego rozwiązania, nie jest takie proste.  Do wyboru mamy między innymi podnoszono-przesuwne drzwi HST, drzwi uchylono-przesuwane HKS i odstawno-przesuwne PAS. Nie możemy również zapomnieć o drzwiach harmonijkowych. Każdy z wyżej wymienionych produktów posiada szereg zalet, które są kluczowe dla zachowania naszego komfortu oraz bezpieczeństwa.

Drzwiom tarasowym zazwyczaj towarzyszą albo duże, często nieotwierane przeszklenia albo tradycyjne, niewielkie, rozwierane okna, które sprawdzają się zwłaszcza przy tarasach otwartych. Aby zachować spójność projektu, najlepiej, aby były wykonane z tego samego materiału, co drzwi tarasowe. Zaletą tego drugiego rozwiązania jest możliwość zaoszczędzenia miejsca – możemy z powodzeniem ustawić coś przy ścianie pod oknami – co będzie przydatne zwłaszcza w kuchni.

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne HST

Tarasowe drzwi podnoszono-przesuwne HST należą do najbardziej prestiżowych i nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie. Działają w oparciu o specjalny system obsługi, pozwalający na proste i lekkie przesuwanie ruchomego skrzydła. Rozwiązanie to pozwala na wyjątkowo komfortowe użytkowanie.

Niewątpliwym atutem tarasowych drzwi podnoszono – przesuwnych jest tzw. niski próg, który można zlicować z płaszczyzną podłogi. Pozwala to na bezproblemowe przejście pomiędzy wnętrzem pomieszczenia, a tarasem. Jest to spore ułatwienie, zwłaszcza dla osób starszych, mających problem z poruszeniem się, ewentualnie dzieci. Dzięki niemu unikniemy także ryzyka potknięcia się, kiedy przenosimy napoje lub inne przedmioty z salonu na taras – wylicza ekspert firmy DAKO.

Jednocześnie drzwi tarasowe HST występują w wysoce estetycznej i efektownej opcji narożnej, która nie tylko zwiększa ilość światła wpadającego przez szybę do pomieszczeń, ale również pozwala na cieszenie się panoramicznym widokiem.

Drzwi tarasowe HKS, PAS oraz harmonijkowe

Do równie interesujących rozwiązań jak drzwi HST, należą drzwi uchylono-przesuwane HKS oraz tarasowe drzwi odstawno – przesuwne PAS. Korzystna cena oraz możliwość uchylenia lub odstawienia ruchomego skrzydła to najważniejsze zalety tego typu drzwi. W przypadku drzwi typu PAS zastosowano system wietrzenia szczelinowego, który umożliwia wygodne wietrzenie pomieszczeń nawet w deszczowe, wietrzne drzwi. Drzwi tego typu są łatwe w obsłudze, wymagają jednak użycia nieco więcej siły niż w przypadku drzwi HST.

Wybrać można również model drzwi opartych o system harmonijkowy, który pozwala na uzyskanie maksymalnego światła przejścia w przypadku otwarcia wszystkich drzwi.

Jaki rodzaj okien i drzwi tarasowych wybrać?

Wybierając między różnymi typami drzwi i okien tarasowych powinniśmy się kierować przede wszystkim funkcjonalnością oraz istotnymi z naszego punktu widzenia korzyściami płynącymi z zastosowania danych systemów. Bezpieczeństwo, możliwość łatwego wietrzenia pomieszczeń oraz bezproblemowe przemieszczenie się pomiędzy pokojem, a tarasem to zaledwie niektóre zalety nowoczesnych drzwi tarasowych.

W celu zapewnienia sobie najwyższego komfortu użytkowania oraz dostępu do dużej ilości światła dziennego, najlepiej zdecydować się na duże, przeszklone drzwi HST. Wybierając duże okna, ewentualnie w pełni przeszkolone drzwi tarasowe zyskamy nie tylko oszczędność energii przeznaczanej dotychczas na sztuczne doświetlanie pomieszczeń, ale również zapewnimy sobie możliwość podziwiania pięknych widoków za oknem. 

Jeżeli chcemy by nasz dom był komfortowy i niezwykle elegancki, warto postawić na zakup najnowocześniejszych okien i drzwi, które spełnią wszystkie nasze oczekiwania i dodatkowo zachwycą walorami estetycznymi!

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba