Porady

Jak sprawić, by storczyk ponownie zakwitł?

4,6 (5 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Storczyki należą do roślin, które swoimi pięknymi kwiatami mogą cieszyć nasze oczy przez bardzo długi czas. Niektóre kwitną nawet przez kilka miesięcy. Jeżeli po tym okresie płatki opadną, nie znaczy to, że roślina obumarła, bo opadanie kwiatów to zupełnie naturalny proces. Zapewniając roślinie odpowiednie warunki i pielęgnację storczyk zakwitnie po raz kolejny – często jeszcze intensywniej i piękniej. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które w tym pomogą.

Odpowiednia temperatura i wilgotność

Storczyki to kwiaty, które naturalnie występują w klimacie tropikalnym. Charakteryzuje go przede wszystkim wysoka temperatura oraz wysoka wilgotność powietrza.  Postarajmy się więc w pierwszym kroku spróbować odtworzyć te warunki. W pomieszczeniu, w którym znajduje się roślina temperatura powinna w ciągu dnia wynosić około 20-25⁰ C. By utrzymać wilgotność na stałym poziomie najlepiej regularnie zraszać liście. Bez obaw - tę czynność można powtarzać codziennie, pamiętając, że nie jest to równoznaczne z samym podlewaniem. Zraszamy same liście, omijając pąki i kwiaty. Zaniedbując zraszanie ryzykujemy, że gdy nasz storczyk wypuści nowe pąki - może utracić je w błyskawicznym tempie, jeszcze przed rozwinięciem.

Kwitnące storczyki w donicy

Dla storczyków trudnym okresem może być zima – w sezonie grzewczym powietrze w naszych pomieszczeniach bywa bardzo suche. Na rynku dostępne są gotowe preparaty, które ułatwiają pielęgnację storczyka. Poleca się, by raz w tygodniu do zraszania liści użyć stworzonego na te potrzeby Regeneratora. Regenerator do storczyków Florovit wzmacnia rośliny, pobudza je do prawidłowego wzrostu i rozwoju oraz zapewnia intensywne wybarwienie liści i kwiatów, szczególnie w połączeniu z odpowiednim nawożeniem.  Specjalny rozpylacz wytwarza mikroskopijne krople, co zapewnia pokrycie rośliny jednolitą, cienką warstwą preparatu. Produkt stosujmy na nieuszkodzone liście i korzenie.

Regeneracja storczyków - pielęgnacja

Różnica temperatur

To, co pomoże naszej roślinie w kwitnięciu, a jednocześnie zwiększy liczbę wytwarzanych kwiatów to znacząca zmiana temperatur. W klimacie tropikalnym temperatura w dzień jest przynajmniej o kilka - kilkanaście stopni wyższa niż w nocy. W przypadku domowej uprawy różnica temperatury między dniem a nocą powinna wynosić około 10⁰. Metodą, która sprawdza się w domowych warunkach, jest otwieranie okna na noc, a nawet w miarę możliwości bezpośrednie wystawianie rośliny na zewnątrz. Tworząc roślinie warunki bardziej zbliżone do naturalnych, efekty będziemy widzieć już po miesiącu. Storczyk powinien w tym czasie zdążyć wypuścić nowe łodygi, na których pojawią się także pąki kwiatowe.

Brak bezpośredniego nasłonecznienia

Nie wszystkie rośliny do odpowiedniego rozwoju potrzebują dużej ilości światła słonecznego.  Storczyki nie tolerują bezpośredniego nasłonecznienia. Podejmując decyzję o postawieniu rośliny na przykład na parapecie, należy mieć na uwadze, że lepiej, aby było to okno skierowane na wschód. Dzięki temu roślina będzie mogła zachować stałą temperaturę, co jest niezmiernie ważne dla jej zdrowej wegetacji.

Wiele cennych informacji można zdobyć, obserwując liście storczyka. Jeżeli ich barwa, nawet miejscowo, zmienia się z zielonej na czerwoną może to być sygnał, że należy przenieść roślinę do bardziej zacienionego miejsca. Nie należy jednak storczyka całkowicie pozbawiać dostępu do światła. W momencie, w którym liście stają się ciemnozielone i zmieniają swój kształt, wręcz wskazane jest przeniesienie go do miejsca z większą ilością światła. Przenosząc roślinę, warto także pamiętać o tym, by nie umieszczać jej w miejscu, w którym może dochodzić do przeciągów. Rezultatem czego, może być gubienie nie tylko kwiatów, ale i pojawiających się pąków.

Storczyk uprawiany na parapecie w domu

Regularne nawożenie

W pielęgnacji storczyków dużą wagę należy przywiązać do systematycznie wykonywanych zabiegów. Odpowiednio dobrany nawóz nie tylko będzie stymulował wzrost nowych kwiatów i zwiększał ich ilość, ale równocześnie przedłuży okres kwitnienia. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pałeczek nawozowych – uwalniają one sukcesywnie składniki odżywcze nawet przez 100 dni. Zaleca się je szczególnie w okresie wypuszczania nowych kwiatów, pędów lub liści. Wystarczy w podłożu, przy brzegu doniczki, umieścić właściwie dobraną ilość pałeczek, a następnie podlać roślinę. Bardzo dobrze reaguje na nie najpopularniejszy storczyk – Phalenopsis. Dla gatunków storczyków szczególnie wrażliwych na zasolenie (Miltonia, Paphiopedilum) zmniejszamy ilość pałeczek o połowę. 

Odpowiednie podlewanie

Obserwując storczyka, w łatwy sposób można określić, czy w danym momencie roślina potrzebuje podlania. Korzenie powietrzne potrzebując wody, przybierają szarą barwę. By umożliwić ich nawilżenie, można postawić rośliny na podstawce napełnionej wodą i keramzytem. Można także umieścić je obok nawilżacza powietrza lub na pół godziny wstawić do pojemnika z wodą. W ostatnim przypadku należy jednak pamiętać o wyciągnięciu donicy w odpowiednim czasie i osuszeniu jej przed odstawieniem na stałe miejsce.

Na odbudowę kwiatostanu storczyka wpływ ma wiele czynników. Odpowiednia pielęgnacja sprawi jednak, że roślina stanie się jeszcze mocniejsza i bardziej efektowna.  Storczyki wymagają sporo pracy i uwagi, ale są warte każdej chwili spędzonej przy nich. Radość z pierwszego powtórzonego kwitnienia jest ogromna. Roślina będzie się nam odpłacać za włożony trud i zaskoczy dużymi, najpiękniejszymi kwiatami o fantazyjnych kolorach i kształtach.

4,6 (5 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba