Jak radzić sobie z chwastami bez użycia glifosatu?
Walka z chwastami to dla wielu ogrodników temat spędzający sen z powiek. Brak wiedzy na ten temat może jedynie pogłębić nasz problem. Na szczęście w dobie internetu wszystkie informacje mamy na wyciągnięcie ręki. Uprawiając warzywa w przydomowym ogrodzie chcielibyśmy, aby sposób w jaki pozbywamy się chwastów (nie tylko w warzywniku), był możliwie jak najbezpieczniejszy. Unikamy chemii, spędzając często wiele godzin na mozolnym, mechanicznym ich usuwaniu. Na szczęście współczesne ogrodnictwo zna szybsze sposoby na wyeliminowanie niechcianych roślin z naszego ogrodu – i nie są to metody chemiczne.
Manualne usuwanie chwastów
Pierwszym sposobem jaki przychodzi nam na myśl jest ręczne wyrwanie chwastów. Metoda bardzo prosta, a jednocześnie niezwykle nieskuteczna, jeśli zrobimy to nieprawidłowo. Musimy sobie uświadomić, że chwast w trakcie nieumiejętnego wyciągania z ziemi może pozostawić w niej kawałki korzeni. Z nich bez większych problemów zaczyna szybko odrastać. Z każdej takiej pozostałości możemy spodziewać się nowej rośliny. Co za tym idzie, przy ręcznym usuwaniu chwastów musimy być bardzo skrupulatni. Ręczne usuwanie chwastów jest zatem sposobem czasochłonnym, który nie zawsze przynosi zadowalające efekty. Wbrew pozorom wymaga od nas bardzo dużo zaangażowania, a w większych ogrodach może przysporzyć nam bólu głowy, szczególnie, jeśli do wypielenia mamy nie tylko ogródek warzywny, ale także parcele z kwiatami i krzewami, trawnik oraz podjazd z kostką brukową.
Proste, domowe sposoby
Istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się chwastów z naszego ogrodu. Pierwszym z nich może być soda oczyszczona. Stosujemy ją wczesną wiosną, zanim rośliny rozpoczną intensywny wzrost. Największą skuteczność osiągniemy jednak, jeśli użyjemy jej doraźnie, zaraz po wyrwaniu chwastów. Sprawdzi się również w przerwach pomiędzy płytami chodnikowymi czy brukiem. Oprócz eliminacji chwastów, soda oczyszczona wykazuje także właściwości grzybobójcze.
Drugim sposobem może być doraźne użycie soli kuchennej. Jej właściwe użycie polega na posypaniu nią chwastów, a następnie spryskaniu ich wodą.
W przypadku obydwu metod powinniśmy zachować szczególną ostrożność, ponieważ zarówno sól jak i soda oczyszczona dostają się do gleby. Jeśli nie zachowamy umiaru to w miejscach ich stosowania może nie wyrosnąć przez jakiś czas nie tylko chwast, ale także pożądana przez nas roślina.
Kolejnym domowym środkiem, którego możemy użyć w walce z chwastami jest ocet. Może on być równie skuteczny co poprzednie metody, musimy tylko pamiętać o stworzeniu odpowiedniego roztworu, najlepiej o stosunku 2:1 z wodą (np. jeden litr octu, pół litra wody). Podobnie jak w przypadku sody zadbajmy o to, aby oprysk miał miejsce wiosną. Ocet będzie najskuteczniejszy w walce z młodymi chwastami, zanim te jeszcze zakwitną. Jest jednak jedno, duże ale. Ocet może zaszkodzić wszystkim roślinom, dlatego musimy stosować go ze szczególną ostrożnością.
Herbicydy na pomoc
Sklepy ogrodnicze mają w swoim asortymencie naprawdę spory wybór herbicydów. Jednak nam zależy na środku, który nie będzie odkładał się ani w roślinach, ani w glebie. Jeśli chcemy dbać o zdrowie musi na wstępie wyeliminować wszelkie środki na bazie glifosatu. Produkt spełniający to założenie ma w swojej ofercie m.in. marka Target. Jest to Effect 24H, herbicyd o bardzo szybkim działaniu, środek skuteczny w walce z chwastami i mchem. Możemy go użyć w ogrodzie do usunięcia niechcianych roślin z twardych powierzchni płaskich, jak taras czy podjazd. Jest również odpowiedni do stosowania w sadach wśród starszych drzew. Używamy go w formie oprysku. Jego największym atutem jest naturalny skład, co czyni go herbicydem bezpiecznym dla ludzi i zwierząt.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.