Porady

Huśtawka ogrodowa – jaki model wybrać i gdzie ustawić?

0 (0 opinii)

Ostatnie miesiące, w których musieliśmy odłożyć w czasie plany dotyczące dalekich podróży spowodowały, że ogrody naszych domów stały się jeszcze ważniejszym niż dotychczas i często jedynym miejscem wypoczynku. Dlatego tak ważne jest zadbanie o wybór mebli, które pozwolą na efektywny odpoczynek w domowym zaciszu. Idealnym rozwiązaniem dla dorosłych i dzieci jest huśtawka ogrodowa. Jaki model mebla wybrać i gdzie go ustawić, by korzystanie z niego było największą przyjemnością?

Zanim zdecydujemy się na wybór odpowiedniej huśtawki do ogrodu, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Po pierwsze: idealny model

Aby cała przestrzeń do odpoczynku była ze sobą spójna, warto zastanowić się nad stylistyką rozwiązania. 

Szeroki wybór styli

Być może posiadasz już w swoim ogrodzie zestaw mebli takich, jak stolik czy krzesła – dopasuj do nich wygląd huśtawki. Jakie obecnie stylistyki oferują producenci?

  • Możesz zdecydować się na stabilną wersję tekstylną z regulowanym baldachimem i poduszkami, umieszczoną na metalowym stelażu.
  • Miłośnikom stylu rustykalnego i eko do gustu przypadnie lżejsza, nowoczesna huśtawka ogrodowa wykonana z drewna – np. sosny lub świerku.
  • Modne w ostatnich sezonach stały się ponadto huśtawki podwieszane na sznurach, które nawiązują do stylistyki boho i w prosty sposób można je szybko zdemontować.
  • Fanom odrobiny fantazji w ogrodzie spodobają się pewnie różnego rodzaju hamaki – zarówno te do rozwieszenia pomiędzy drzewami, jak i modele na drewnianym stelażu oraz tzw. fotele brazylijskie, które są wyposażone w miękkie, komfortowe siedziska oraz podnóżki i z powodzeniem mogą być także stosowane we wnętrzu domu.

Materiały, z których wykonane są nowoczesne huśtawki ogrodowe, są odporne na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć czy promieniowanie UV, a stalowe elementy konstrukcji nie są podatne na rdzewienie. W przypadku modeli drewnianych, warto pamiętać natomiast o regularnej, corocznej impregnacji.

Najbardziej odpowiedni rozmiar

Równie istotne jest dokładne oszacowanie, ile miejsca w ogrodzie czy na tarasie możesz poświęcić na nowy element wyposażenia. Wybierając konkretny model, warto sprawdzić jego szerokość i rozstaw stelaża, tak by mebel był wygodny, ale nie przytłaczał otoczenia. Na rynku istnieje obecnie bardzo szeroki wybór opcji idealnych zarówno dla singla – np. pojedyncze, wiszące huśtawki, fotele brazylijskie, jak i wygodne dla całych rodzin 2-, 3- czy nawet 4-osobowe huśtawki. Planując zakup nowych mebli do ogrodu nie zapominajmy o najmłodszych członkach rodziny – warto zapoznać się z bogatą ofertą huśtawek ogrodowych dedykowanych dzieciom, które w ramach wyposażenia mogą posiadać m.in. regulowane pasy służące bezpiecznej zabawie, a także bardzo często projektowane są tak, by swoim bajkowym wyglądem zachęcały pociechy do huśtania. Jednym z ciekawszych, rodzinnych rozwiązań na rynku są też huśtawki-altany z moskitierami.

Istotne kwestie bezpieczeństwa

Choć korzystanie z huśtawek ogrodowych jest w pełni bezpieczne, warto kupując konkretny model pomyśleć o maksymalnym obciążeniu oferowanym przez mebel. Na co warto zwrócić uwagę w tym kontekście:

  • Najlepszym rozwiązaniem jest wybór największego możliwego obciążenia (dostępne są parametry od 70 do nawet 300 kg w zależności od modelu), szczególnie w przypadku huśtawek rozkładanych z materacem, które mogą służyć do spania.
  • Nośność huśtawki zawsze powinna być wyższa niż łączna waga użytkowników, którzy będą z niej korzystać.
  • Jeśli Twój ogród nie posiada wielu zacienionych miejsc, warto wybrać model z ochronnym baldachimem.

Po drugie: idealne miejsce dla huśtawki

Jeśli dokonałeś już zakupu wymarzonego mebla, przed Tobą ostatnia istotna decyzja dotycząca właściwego ustawienia w ogrodzie czy na tarasie. Podstawą w tym przypadku jest stabilne podłoże, najlepiej twarde i płaskie oraz nienarażone na duże podmuchy wiatru. Eksperci ds. aranżacji ogrodów radzą ponadto, by meble te rozkładać w pobliżu roślinności, co sprzyja wypoczynkowi i regeneracji. Jeśli lubisz wypoczywać na tarasie w ramach krótkiej przerwy od domowych prac, huśtawkę powinieneś postawić możliwie blisko wejścia do domu czy mieszkania.

Wygodna huśtawka ogrodowa to inwestycja na lata. Warto dobrze przemyśleć zakup tego modnego obecnie mebla, by korzystanie z niego cieszyło domowników i gości podczas nadchodzących, wiosenno-letnich spotkań w zaciszu własnej, zielonej oazy.

Dla wiernych czytelników portalu przygotowaliśmy specjalny kod rabatowy za zakupy w sklepie www.edinos.pl o wartości 50 zł : edinos50 – Po wpisaniu kodu na stronie: https://www.edinos.pl/rabat  kwota zakupów zostanie automatycznie pomniejszona o 50 zł . Bon jest ważny dla pierwszych 20 osób.  

0 (0 opinii)