Porady

Huśtawka do ogrodu – zrób ją sam

5 (1 opinia)

Majsterkowanie staje się coraz popularniejszym hobby. Rośnie liczba osób samodzielnie wykonujących meble oraz dekoracje do domu. W ostatnim czasie rośnie także popularność ogrodnictwa. Warto połączyć te dwie pasje i samodzielnie stworzyć wyposażenie ogrodu. Jedną z prostszych rzeczy, które wykonasz sam, jest huśtawka ogrodowa. Poznaj kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią ci to zadanie.

Czy warto samodzielnie zrobić huśtawkę ogrodową?

W sklepach budowlanych i ogrodniczych można bez problemu znaleźć gotowe huśtawki ogrodowe. Czy mimo to warto wykonać je samodzielnie? Oczywiście, że tak! Jednym z powodów, dla których wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, jest optymalizacja kosztów związanych z urządzaniem ogrodu. Często własnoręcznie zrobienie huśtawki jest o wiele tańsze niż kupno gotowego modelu. Fakt, że samemu coś się przygotowało, daje też wiele satysfakcji. To sposób na realizację swoich pasji i zainteresowań. Co istotne, wykonanie prostej huśtawki nie wymaga wielu specjalistycznych umiejętności, gdyż obecnie w sklepach można dostać półfabrykaty, które wystarczy odpowiednio połączyć, aby stworzyć dokładnie taką huśtawkę, jakiej się potrzebuje. Możesz również zdecydować się na montaż gotowego siedziska na przygotowanym przez siebie stelażu, co jeszcze bardziej przyspieszy i ułatwi wykonanie całej konstrukcji.

Co jest potrzebne do samodzielnego wykonania huśtawki?

Huśtawkę ogrodową najprościej wykonać z drewna i metalowych elementów łączących. Drewno jest łatwym w obróbce i dostępnym materiałem. Możesz kupić gotowe już elementy lub takie, które bez problemu dostosujesz do swoich potrzeb. Aby stworzyć taką huśtawkę, będziesz musiał zaopatrzyć się między innymi w drewniane kantówki, wkręty, gotowe siedzisko, łańcuchy, kotwy i haki. Warto od razu wybrać odpowiedni impregnat i lakier. Możesz też pokryć drewniane elementy farbą. Nie zapomnij również o narzędziach i akcesoriach, które ułatwią ci pracę. Przydadzą ci się między innymi: wkrętarka, szlifierka, papier ścierny oraz piła.

Jak zrobić huśtawkę samodzielnie?

Swoją pracę rozpocznij od przygotowania belki nośnej. Musisz wyznaczyć miejsca, w których powstaną otwory na haki. Po nawierceniu wystarczy umieścić w nich te elementy i dokręcić. Kolejnym krokiem jest nacięcie kantówek, które staną się nogami huśtawki. Ich rozstaw na dole powinien wynosić od 150 do 200 cm. Kiedy już połączysz ze sobą wszystkie elementy, wzmocnij je przy pomocy belek wspornikowych i kotew. Informacje, jak to zrobić, znajdziesz między innymi na stronie: https://www.grupatopex.com/weztonawarsztat/ogrodnicy/hustawka-ogrodowa-jak-wykonac-i-jakich-materialow-do-tego-potrzeba/. Wyszlifuj dokładnie wszystkie elementy, zabezpiecz je impregnatem i pomaluj. Ostatnim krokiem jest zawieszenie siedziska na hakach. 

5 (1 opinia)