Porady

Duże donice ogrodowe

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Wypełniając wnętrze domu roślinami, wnosimy do niego życie, piękno i kolor. Wiele roślin potrafi osiągnąć duże rozmiary, co wiąże się z potrzebą zapewniania im odpowiedniego miejsca - czyli dużej donicy. Co więcej, same w sobie naczynia te mogą pełnić również rolę ozdobną, zarówno we wnętrzu, jak i w ogrodzie. Na które warto zwrócić szczególną uwagę?

Fot. Ogrodidom24

Funkcjonalność na pierwszym miejscu

Pragnąc wypełnić dom kwiatami, przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednią funkcjonalność całego wnętrza. Ustawiane dawniej w domach kwietniki, na których znajdowały się małe, liczne doniczki z małymi kwiatkami, odeszły już w niepamięć zarówno ze względu na swój nieco archaiczny wygląd, jak i brak wspomnianej funkcjonalności. Były trudne do przeniesienia czy sprzątania, a ponadto wystarczyła chwila nieuwagi, by strącić z nich ulubione rośliny.

W dzisiejszych czasach stawia się na duże, dość ciężkie donice. Dzięki temu mogą one stanowić naczynie dla dużych roślin, pozwalając im spokojnie się rozrastać. Zgodnie z wciąż panującym trendem minimalizmu, jeden duży kwiat w ładnej donicy stanowi lepszą ozdobę niż wiele małych, z których każdy miał inną, niekoniecznie współgrającą z pozostałymi osłonkę.

Zaletą dużych donic jest także ich stabilność, utrudniająca przewrócenie. Wiele z nich nie wymaga żadnych podstawek ani podwyższeń, a nawet tak prosta czynność jak podlewanie jest łatwiejsza, kiedy nie trzeba się do nich schylać, albo z trudem sięgać ponad innymi kwiatami.

Styl zgodny z wystrojem domu

Umieszczając w domu dużą donicę, możemy ją z łatwością dopasować stylem do całego pomieszczenia. Jeśli jest ono utrzymane w jasnej kolorystyce, zdecydować można się na jasną donicę, która idealnie „wtopi się” w pozostałe elementy albo wybrać ciemną, która będzie pojedynczym, wyróżniającym się przedmiotem. Dzięki takiej decyzji znajdzie się ona w centrum zainteresowania, a wraz z nią także kwiat, który z niej wyrasta.

Duże donice ogrodowe są jednak przede wszystkim dedykowane do umieszczenia ich na zewnątrz. Ich ciężar zapobiega przewróceniu nawet wówczas, gdy wieje silny wiatr, dlatego mogą stanowić bezpieczną i estetyczną jednocześnie ozdobę tarasu. Umieszczone w jego rogu, przy schodach do ogrodu albo w pobliżu miejsca do siedzenia, mogą uatrakcyjnić i ocieplić jego wygląd. Nic więc dziwnego, że na ich zakup decyduje się coraz więcej osób.

Nie tylko do domu

Duże donice sprawdzają się jednak nie tylko w domach, ale również w różnego rodzaju biurach czy przy wejściach do nowoczesnych budynków deweloperskich. Pełnią tam przede wszystkim rolę ozdobną, przy czym szczególnie popularny jest typ cubico, odznaczający się prostotą i łatwością umieszczenia nawet kilku roślin obok siebie.

Z kolei w biurach czy kancelariach rośliny ożywiają proste wnętrza, a gdy są dość spore i ustawione w pokaźnych donicach, mogą wręcz optycznie dzielić pomieszczenie na kilka stref, na przykład na poczekalnię i miejsce dla recepcjonistki lub innych pracowników. Sprawiają, że przestrzeń biurowa staje się przyjaźniejsza.

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba