Porady

Domek gościnny w ogrodzie! Jak urządzić w nim wygodną sypialnię i wybrać materac?

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Posiadanie dużego ogrodu umożliwia zbudowanie na posesji mini-domku gościnnego, który w letnie dni może być przydatny podczas organizowania rodzinnych spotkań (jeśli np. znajduje się w nim kuchnia letnia), a także jako miejsce, w którym możemy przenocować naszych gości. Jak zaaranżować w nim miejsce do spania, aby było ono wygodne? Jak wybrać materac? Podpowiadamy.

Domek gościnny w ogrodzie to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród posiadaczy większych posesji. Zwykle znajdziemy w nim aneks kuchenny (bardzo przydatny podczas organizowania rodzinnych spotkań przy grillu w ogrodzie), niewielką toaletę, mini-salonik i małą sypialnię z podwójnym łóżkiem. W takim budynku z powodzeniem możemy nocować naszych gości w ciepłe miesiące. To również dodatkowa atrakcja dla dzieci lub wnuków – każdy maluch marzy o spędzeniu nocy w domku letniskowym! Jak urządzić w tak małym domku wygodne miejsce do spania dla naszych gości – zarówno tych „małych”, jak i dorosłych? Zobaczcie!

Jak urządzić sypialnię w domku gościnnym w ogrodzie?

W takiej sypialni powinno się znaleźć jedno duże, podwójne łóżko i najlepiej jeszcze jedno pojedyncze lub piętrowe. Dzięki temu będziemy mogli przenocować w takim domku parę z dwójką dzieci. Warto wstawić do takiego pomieszczenia szafę ubraniową oraz zamontować pawlacze na ścianach – pozwoli to na utrzymanie porządku w przypadku dłuższego pobytu naszych gości. Starajmy się nie wstawiać do pomieszczenia zbyt wielu dekoracyjnych i niepraktycznych mebli – zwykle w mini-domkach nie ma miejsca na rozwiązania nieuzasadnione ergonomią i tego się trzymajmy. Idąc tym tropem, starajmy się, aby wszystkie zakupione meble miały jak najwięcej funkcji. Na przykład łóżko może być też miejscem do przechowywania, jeśli posiada szuflady lub ma podnoszony stelaż z materacem.

Twardy, średni czy miękki materac?

Podobnie jak w domowej sypialni, w budynku gościnnym również warto zadbać o wygodę spania i zdrowe podparcie dla kręgosłupa – a to zapewni nam odpowiedni materac. Powinien być on dostosowany do wzrostu i wagi ciała osoby, która będzie go użytkować, ale w domku gościnnym z założenia będą nocować tutaj różne osoby – warto więc zastosować materac na średni wzrost 175 cm i wagę 70-75 kg na osobę.

Co do twardości materaca, wbrew obiegowej opinii nie jest tak, że im twardszy materac, tym lepszy. Przez ten szkodliwy mit wiele osób kupuje twardy materac, na którym później nie może się dobrze wyspać, ponieważ twarde materace nie są dla wszystkich. Jeśli np. odczuwasz ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa w trakcie siedzenia, powinieneś wybrać miękki lub średni materac. Dlatego kupując materac do domku dla gości, najlepiej zdecydować się na taki o średniej twardości – będzie on najlepszym kompromisem.

Materac piankowy, sprężynowy, lateksowy czy hybrydowy?

Materac piankowy umieszczany jest w ramie łóżka, a składa się z piankowego rdzenia, który umieszczony jest w poszyciu z tkaniny. Najważniejszą częścią takiego materaca jest zastosowana pianka w poszyciu. Może to być pianka PU, wysokoelastyczna lub termoelastyczna. Pianka PU to pianka poliuretanowa. Stosowana w materacach dostępna jest w wariantach o różnej twardości i gęstości. Pianka wysokoelastyczna to również pianka poliuretanowa, jednak cechuje się ona większą elastycznością oraz wagą. Wytrzymuje więc większe obciążenia i lepiej podpiera kręgosłup – będzie dobrym wyborem do sypialni w domku gościnnym. Pianka termoelastyczna natomiast, to produkt wysokiej jakości, świetnie przystosowujący się do kształtu ciała. To również dobry wybór do sypialni w domku ogrodowym.

Materac sprężynowy to alternatywa dla materaca piankowego – to rozwiązanie sprawdzone i trwałe. Taki materac składa się ze sprężyn, elementów wspierających oraz z poszycia. W materacach sprężynowych stosuje się dwa typy sprężyn: sprężyny bonell (mają kształt klepsydry, wykonane są z grubego drutu – zapewniają długi okres użytkowania) oraz sprężyny kieszeniowe (są mniejsze, a każda ze sprężyn umieszczana jest w materiałowej kieszonce chroniącej sprężynę przed zużyciem; dzięki temu sprężyny pracują również ciszej i gwarantują dobrą stabilność). Oprócz wyboru rodzaju sprężyny, warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonane jest poszycie. Może to być powłoka z pianki poliuretanowej (pochłania ona wilgoć), włókna kokosowego (lepsza wentylacja) lub pianki termoelastycznej (poprawia podparcie).

Coraz popularniejsze w ostatnich latach stają się również materace lateksowe – zbudowane są one z pianki uzyskiwanej z mleczka kauczukowego lub lateksu syntetycznego. Takie materace świetnie dostosowują się do ciała i dobrze podpierają kręgosłup. Lateks ma dodatkowo właściwości antybakteryjne – łatwiej więc zachować odpowiednią higienę.

Na rynku dostępne są również materace hybrydowe – łączą one w sobie cechy materiałów piankowych oraz sprężynowych. Są grube – mają nawet do 36 cm grubości! Sprężyny są w tym rodzaju materacy stelażem, a pianka znajduje się na górze w kilku warstwach. Materace hybrydowe są zdecydowanie najlepszym wyborem, ponieważ zapewniają największy komfort spania, jednak ich cena może być barierą (i nie być uzasadniona dla zastosowania w domku gościnnym).

Ile kosztuje materac? Gdzie szukać tańszych ofert?

Średni koszt materacy to 1000-2000 zł, ale są również ekskluzywne modele, które kosztują nawet 8000-10000 zł. Warto sprawdzić ofertę na materace w sklepach internetowych, np. na stronie https://allegro.pl, gdzie ceny mogą być znacznie niższe od tych proponowanych w sklepach stacjonarnych. Mamy w tym przypadku również większy wybór.

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba