Porady

Czy altana ogrodowa z aluminium sprawdzi się w ogrodzie?

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Drewniana czy aluminiowa? Który materiał lepiej sprawdza się przy budowie altanki ogrodowej?

Odpoczynek po dniu wypełnionym pracą, sobotni obiad z najbliższą rodziną czy przyjęcie w dużym gronie? Okazji, by wyjść do ogrodu i skorzystać z jego atmosfery jest naprawdę wiele. Spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu ma jednak pewne wady. Mowa przede wszystkim o niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Deszcz lub upał mogą skutecznie pokrzyżować Ci plany i zabrać całą przyjemność ze spotkania z bliskimi.

Warto więc odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć i wybudować altanę ogrodową. Tym bardziej, że według nowych przepisów jej wzniesienie nie tylko nie wymaga pozwolenia na budowę, ale też nie musisz zgłaszać tego faktu w starostwie. Koszt jej wybudowania nie musi być wysoki, bo najtańsze gotowe konstrukcje tego typu wybudujesz już za niecałe 2 tysiące złotych. Co warto wiedzieć przed taką inwestycją?

drewniana altana Lizbona
Ogrodosfera
drewniana altana Lizbona

Altana ogrodowa – jaki materiał?

Jakość i wygląd altany w największej mierze zależą od materiału, z którego jest wykonana. W ofercie producentów znajdziesz przede wszystkim modele:

  • drewniane: popularne ze względu na naturalny wygląd, jednak są dosyć kłopotliwe, jeśli chodzi o ich montaż oraz utrzymanie. Drewno niezbyt dobrze radzi sobie z wilgocią, jak i również może pękać pod wpływem wysychania na słońcu, więc wymaga regularnej impregnacji oraz odpowiedniej izolacji od gruntu;

  • metalowe (przede wszystkim aluminiowe): różnorodność projektów sprawia, że znajdziesz model odpowiedni zarówno do nowoczesnego, jak i tradycyjnego ogrodu. Ich zaletą jest też odporność na wilgoć. Modele z aluminium nie rdzewieją, więc po jednym pomalowaniu długo zachowują dobry wygląd

Altana aluminiowa Roma fot. Palram.pl

Fundamenty altany ogrodowej

By zadbać o bezpieczeństwo użytkowania altanki, należy wykonać fundamenty, które zapewnią stabilność całej konstrukcji. To, jak powinny one wyglądać, zależy przede wszystkim od ciężaru altanki. Drewniane modele (zwłaszcza z ciężkim, ceramicznym pokryciem dachowym i oszkleniem) wymagają solidnych fundamentów. W tym celu najlepiej sprawdzają się płyty betonowe. Co ważne, powinny wystawać około 10 centymetrów ponad poziom ziemi – w ten sposób zabezpieczą drewno przed wilgocią pochodzącą z gruntu.

Inaczej ma się sprawa z altanami aluminiowymi, szczególnie nieoszklonymi i z poliwęglanowym zadaszeniem. Ich niewielki ciężar sprawia, że nie potrzebują tak dobrego umocowania jak drewniane. W tym przypadku dobrze sprawdzą się betonowe stopy, które należy wkopać na głębokość około 70 centymetrów.

Altana aluminiowa Martinique
Palram
Altana aluminiowa Martinique

Ile kosztuje altana ogrodowa?

Wspomnieliśmy już, że budowa altany ogrodowej nie jest dużym wydatkiem. Jeśli nie masz dużych wymagań, możesz kupić składany pawilon ogrodowy lub drewnianą altanę bez ścian – zapłacisz około 1500 złotych. Jeśli jednak zależy ci na bardziej efektownej, stałej konstrukcji, wybierz solidniejszą altanę drewnianą ze ścianami, które mogą pełnić funkcję pergoli. Taki obiekt to koszt niecałych 3 tysięcy złotych w najtańszej wersji.

Nieco droższe są altany aluminiowe – najmniejsze modele (9 metrów kwadratowych) kosztują niecałe 4 tysiące złotych. Wydatki związane z ich zakupem tylko pozornie są większe, montaż można zrobić we własnym zakresie utrzymanie altany nie sprawia żadnych problemów. Złożenie takiej altany jest bardzo proste i bez problemów poradzą sobie z nim dwie osoby bez dużych technicznych umiejętności. W przeciwieństwie do modeli drewnianych nie wymagają też impregnacji, co wiąże się z oszczędnością czasu i pieniędzy.

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba