Porady

Czas na taras! Magia, klimat i potencjał tarasu w domach jednorodzinnych?

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Taras to istotny element gotowego domu. Po wykończeniu wnętrza warto pomyśleć, jak funkcjonalnie i elegancko go zaaranżować, by służył mieszkańcom jako komfortowe miejsce do relaksu, zabawy i odpoczynku. Taras to wyjątkowe miejsce, mające wielki potencjał. Jak właściwie go wykorzystać go? Poznajmy atuty i możliwości tarasu w domach jednorodzinnych.

Galeria Domów

Zaplanuj swój taras – wybierz odpowiedni projekt domu.

O budowie i lokalizacji tarasu powinniśmy pomyśleć już na samym początku, czyli w momencie w którym wybieramy projekt domu. Podejmując decyzję musimy się zdecydować, czy nasz taras będzie znajdował się z przodu, z boku domu, czy na jego tyłach.

Południowe słońce na wyciągniecie ręki.

Jeśli interesują nas projekty domów z południową lokalizacją pokoju dziennego, to naturalnym miejscem na taras jest front budynku. Ewentualnie można wtedy taras ulokować z boku domu, jeśli pozwala na to odpowiednie ustawienie domu względem stron świata. Najkorzystniej pod względem nasłonecznienia wypada południowa, lub zachodnia strona. Taras umieszczony z przodu domu pełni w takim układzie również funkcję reprezentacyjną i jest niejako wizytówką naszego domu.

Galeria Domów
Dom przy Alabastrowej 55

Cisza, spokój i maksimum prywatności

Najbardziej popularnym przykładem jest umiejscowienia tarasu jest jego budowa na tyłach domu. Jeśli budujemy dom blisko frontowej granicy działki cały ogród znajduje się niejako na zapleczu budynku. Taras za domem najczęściej otwiera się na zieloną przestrzeń ogrodu. Jest naturalnym połączeniem wnętrza z otaczającym nas światem natury. Taras w takim układzie jest traktowany jako miejsce bardziej odizolowane od słońca. Szczególnie sprawdza się to w lecie, gdy żar leje się z nieba i szukamy miejsca by odpocząć w cieniu. Wtedy lokalizacja północna jest jak najbardziej pożądana. Projekty domów z tarasem z tyłu posiadają jeszcze jedną ważną cechę. Takie miejsce jest o wiele bardziej ustronne i zaciszne. Nie wychodzi bezpośrednio na drogę, z której prowadzi zjazd do domu. Na tyłach mamy większą prywatność, a to jedna z podstawowych przesłanek, które pchają ludzi do budowy własnego domu.

Galeria Domów
Dom przy Imbirowej 6 N

Pomiędzy prywatnością a uniwersalnością.

Taras z boku domu najlepiej wypada, gdy jest zlokalizowany od zachodniej strony. Zapewnia komfort odpoczynku do późnych godzin wieczornych, co jest szczególnie cenne latem, gdy przyjemnie obserwuje się zachodzące słońce. Taras z boku domu jest niezwykle uniwersalny. Pasuje do każdego tupu projektu, czy jest to dom z południową ekspozycją salonu, czy też z pokojem dziennym ulokowanym w dalszej części budynku. Tarasowe drzwi możemy wtedy wyprowadzić zarówno z kuchni, jak i z jadalni, czy też bezpośrednio z salonu. Aby usprawnić komunikację z zieloną strefą ogrodu należy pomyśleć o montażu drzwi przesuwnych w systemie HS, które maksymalnie poszerzają dostęp do tarasu.

Najlepsze projekty domów są zaprojektowane funkcjonalnie, tak by dawały możliwość lokalizacji tarasu zarówno z boku, jak i na tyłach budynku. Po dokonaniu właściwego wyboru staje przed nami kolejne zadanie – jak praktycznie i stylowo urządzić własny taras?

Galeria Domów
Dom przy Alabastrowej 56

Odpoczywaj pięknie – taras o jakim marzysz

Każdy pomysł na aranżację tarasu jest dobry, pod warunkiem, że będzie służył naszej wygodzie i stylowi życia. Nie warto gonić za modami, bo nie zawsze sprawdzają się w naszych warunkach. Taras, mimo iż jest to reprezentacyjne miejsce, nie powinien być budowany na pokaz. Mamy się na nim dobrze czuć, mieć z nim jak najmniej problemów i cieszyć się jego gościnnością.

Nasze pomysły na własny taras będą zawsze pochodna typu tarasu, jaki wybraliśmy. Do wyboru mamy taras otwarty (niezadaszony) zadaszony i konstrukcję mieszaną, ażurową.

Otwarty na Ciebie i świat

Decydując się na otwarty taras najważniejszą kwestia jest wybór właściwej podłogi. Najszlachetniejsze, lecz i najbardziej kosztowne są drewniane deski tarasowe. Najlepsze wykonane są z egzotycznego drewna (wenge, bubinga, heban) i mogą kosztować nawet 4 razy więcej niż solidne deski dębowe. Trasowe deski, nie tylko te z egzotycznego drewna są trwałe, eleganckie i przyjemne w użytkowaniu.

Jeśli nie chcemy wydawać majątku na podłogę możemy wybrać kompozytowe wykończenie imitujące drewno. Jest trwałe, mrozoodporne i przede wszystkim o wiele tańsze. Porównywalne cenowo do równie często wybieranego gresu.

Do wykończonej podłogi brakuje jeszcze mebli. Gdy jesteśmy domowymi majsterkowiczami zrobimy je sami np. z palet typu EURO. Jeśli lubimy bardziej elegancki styl możemy wybrać gotowe zestawy, np. ratanowe, czy z tworzywa sztucznego. Za każdym razem musimy pamiętać by były to meble przystosowane do użytkowania zewnętrznego.

Otoczony pergolą

Oryginalnym i coraz częściej stosowanym pomysłem na wykończenie tarasu jest otoczenie go ażurową pergolą. Projekty domów z nowoczesną pergolą stanowią coraz bogatszą część oferty pracowni projektowych. Nowoczesną pergolę możemy wykonać z betonu, wymurować z cegły, lub wykorzystać konstrukcję drewnianą. Popularne stają się również zadaszenia wykonane na konstrukcji aluminiowej. Takie zabudowy można zmienić w ogród zimowy, wydanie powiększając przestrzeń mieszkalną domu. Ażurowa pergola umożliwia zarówno korzystanie z dziennego światła, jak i wykonanie zacienienia miejsca naszego relaksu. Ważne by otaczający nas krajobraz zaopatrzyć w odpowiednie rośliny pnące, które urozmaicą przestrzeń naszego tarasu. Wtedy odpoczynek przebiegnie w wyjątkowo przyjemnej scenerii.

Galeria Domów
Dom przy Przyjemnej 26 bis

Bezpieczny pod dachem

Inne zalety posiada taras zadaszony. Stanowi on bezpośrednie przedłużenie salonu, stanowiąc jego integralną część. To dodatkowe miejsce, z którego możemy skorzystać nieomal o każdej porze roku i w każdych warunkach atmosferycznych. Jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, że na zadaszonym tarasie pijemy, otuleni kocem, gorącą herbatę w grudniowe popołudnie. W takim miejscu możemy zaprojektować zewnętrzny grill, czy tez kominek, który uprzyjemni takie chwile nieco ekstremalnego relaksu.

Zadaszony taras możemy skomunikować z wnętrzem budynku od strony salonu, jak i kuchni. W tym drugim przypadku doskonale spełnia funkcję tarasu jadalnianego. To wymarzone miejsce na śniadanie i łyk aromatycznej kawy budzącej nas o poranku.

Galeria Domów
Dom przy Przyjemnej 29 bis

Decydując się na projekt domu z tarasem wybieramy stylowy i funkcjonalny bonus. Taras, jako miejsce wielofunkcyjne, może przysporzyć nam wiele radości zarówno w leniwe popołudnia, jak i towarzyskie wieczory w gronie znajomych. Grill, kolacja, czy wspólne oglądanie meczu – to wszystko możemy robić na własnym tarasie. To przestrzeń, której niezrównane walory i potencjał docenią najpełniej Ci, którzy zdecydowali się na budowę własnego domu.

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba