Porady

Zobacz, jak dbać o rośliny w ogrodzie zimowym

0 (0 opinii)

Dla prawdziwego miłośnika roślin zima nie jest żadnym ograniczeniem. Ogród zimowy pozwala na uprawę wielu przepięknych kwiatów, którymi będziemy mogli cieszyć się przez cały rok. Tradycje oranżerii są oczywiście bardzo długie i możemy podziwiać pałacowe ogrody zimowe, jednak dziś zajmiemy się tymi mniejszymi, przydomowymi. Jak dbać o rośliny w ogrodzie zimowym?

Jakie gatunki roślin do ogrodu zimowego?

Aby mieć pewność, że nasz ogród zimowy będzie wyglądał zdrowo i okazale, najważniejszy jest pierwszy krok w jego aranżacji. Musimy wybrać takie gatunki roślin, które najlepiej poradzą sobie w takich warunkach. Ich wybór zależy m.in. od tego, w którą stronę zwrócony jest ogród zimowy. Ekspozycja południowa gwarantuje najlepsze doświetlenie oraz ogrzanie ogrodu. W ogrodzie usytuowanym od południa najlepiej sprawdzą się ciepłolubne gatunki roślin, takie jak fikusy, oleandry, męczennice czy np. szeflery. Nieco mniej słońca potrzebują np. dilodendrony, paprocie, bluszcze czy skrzydłokwiaty, które dobrze przyjmą się w ogrodach zimowych położonych od wschodu lub zachodu. Jeśli temperatura w ogrodzie zimowym będzie niższa niż ok. 15 stopni, należy postawić na gatunki, które zimą przechodzą spoczynek. W takich warunkach z powodzeniem możemy pielęgnować kaktusy, gardenie, hibiskusy czy nawet drzewka cytrynowe.

W ogrodzie usytuowanym od południa najlepiej sprawdzą się ciepłolubne gatunki roślin, takie jak fikusy, oleandry, męczennice czy np. szeflery.

Jaka temperatura w oranżerii?

Myśląc o ogrodzie zimowym, musimy zdecydować, jaki mikroklimat chcemy w nim wytworzyć w trakcie sezonu zimowego. Warto bowiem utrzymywać w miarę stałą temperaturą, która będzie odpowiednia dla danej roślinności. Mieszając ze sobą rośliny ciepło i zimnolubne, możemy doprowadzić do tego, że jedne z nich nie rozwiną się tak, jak przebiegałoby to w optymalnych warunkach. Szczególnie ważne jest to w przypadku roślin tropikalnych, które cieszą się dużym zainteresowaniem oraz są niewątpliwie atrakcyjne, jednak wymagają stosunkowo wysokich temperatur we wnętrzu ogrodu zimowego. Wymaga to ogrzewania ogrodu, co może znacznie podnieść koszty eksploatacji domu. Ogrzewanie ogrodu zimowego, który siłą rzeczy jest gorzej wyizolowany termicznie niż sam dom, może być trudne i drogie. A warto pamiętać, że wiele roślin wymaga temperatury powyżej 25 stopni C.

Wiele roślin nie potrzebuje temperatury wyższej niż 25 stopni Celsjusza
Wiele roślin nie potrzebuje temperatury wyższej niż 25 stopni Celsjusza

Jak często podlewać?

 

W trakcie sezonu letniego, gdy wnętrze ogrodu zimowego nagrzewa się do wysokich temperatur, konieczne jest codzienne podlewanie roślin. Wyznacznikiem częstotliwości podlewania jest ziemia wokół roślin, która może momentalnie się wysuszać. Powinna być cały czas zwilżona, gwarantując roślinom źródło wody. Rośliny najlepiej podlewać rano lub wieczorem, gdy nie są bezpośrednio wyeksponowane na promienie słoneczne. Wraz z nadejściem zimy należy ograniczyć podlewanie roślin. Zimna ziemia paruje wolniej, więc wystarczy podlewać kwiaty co kilka dni, gdy zauważymy, że ziemia wysycha. Możemy także sprawić, że będziemy mogli o wszystkim zapomnieć. W jaki sposób? Wystarczy zamontować automatyczny system nawodnienia, który poda wodę w chwili, gdy wilgotność spadnie. To najwygodniejsze i najkorzystniejsze rozwiązanie.

Wraz z nadejściem zimy należy ograniczyć podlewanie roślin. Zimna ziemia paruje wolniej, więc wystarczy podlewać kwiaty co kilka dni, gdy zauważymy, że ziemia wysycha.

Jak nawozić?

Nawożenie roślin w ogrodzie zimowym jest konieczne, gdyż nie są one w stanie pobrać odpowiedniej dawki minerałów z ziemi. Bez regularnego nawożenia stałaby się wyjałowiona, a same rośliny mogłyby obumrzeć. Do nawożenia roślin najlepiej użyć nawozów płynnych. Możemy wybrać specyfiki wolno działające, które stosuje się raz na rok (na wiosnę), lub te, które należy podawać regularnie co 2-3 tygodnie w okresie od marca do września.

Nawożenie roślin w ogrodzie zimowym jest konieczne
Nawożenie roślin w ogrodzie zimowym jest konieczne

Wilgotność powietrza w ogrodzie zimowym

W zależności od gatunku, rośliny potrzebują stosunkowo wysokiej wilgotności powietrza. W ciepłym ogrodzie zimowym powinna wynosić około 70-80%, zaś w chłodnym – około 50-60%. Aby zapewnić odpowiednią wilgotność potrzebny jest sprawny system wietrzenia ogrodu. Pozwoli on pozbyć się nadmiaru wilgoci, który będzie się zbierał ze względu na zamknięty charakter pomieszczenia. Warto zaznaczyć, że wiele roślin nie lubi przeciągu, więc system musi zapewnić delikatne acz stałe wietrzenie. Jak zaś walczyć ze zbyt niską wilgotnością? Sposobów jest kilka. Możemy po prostu podlać rośliny, doprowadzając do parowania wody z ziemi. Innym rozwiązaniem jest zaś zamontowanie w ogrodzie małej fontanny lub systemu zraszania liści. Ważna uwaga: roślin nie zraszamy podczas dużego nasłonecznienia! Może to doprowadzić do poparzenia liści.

W zależności od gatunku, rośliny potrzebują stosunkowo wysokiej wilgotności powietrza. W ciepłym ogrodzie zimowym powinna wynosić około 70-80%, zaś w chłodnym – około 50-60%.

Kiedy i jak przycinać rośliny?

Podobno najlepiej prezentują się te ogrody zimowe, które rosną spontanicznie i sprawiają wrażenie całkiem naturalnych. To właśnie z tego powodu świetnie sprawdzą się m.in. pnącza i bluszcze, które pokryją ściany oraz elementy konstrukcyjne budynku, łącząc niejako ogród zimowy z naturą. Nie zmienia to jednak faktu, że musimy nad tym chaosem zapanować. Szczególnej uwagi wymagają rośliny ekspansywne, które rozrastają się bardzo szybko i mogłyby zaszkodzić innym kwiatom. Przycinając rośliny, możemy je także zagęścić lub sprawić, że przyjmą bardziej atrakcyjny kształt. Rośliny przycinamy w okresie wegetacyjnym.

0 (0 opinii)