Porady

Jak uprawiać kabaczki?

4,6 (5 opinii)

Kabaczki należą do ulubionych warzyw w ogrodzie, a ich uprawa jest naprawdę nieskomplikowana. Dają tyle owoców, że na potrzeby czteroosobowej rodziny wystarczą zwykle dwie rośliny.

Kabaczki, nazywane u nas także cukinią, są przeważnie podłużne, zielone i wyglądają trochę jak ogórki. Ale są też odmiany żółte, pomarańczowe i paskowane. Oprócz podłużnych spotyka się też kabaczki okrągłe. Najdelikatniejsze są owoce kabaczka o długości 10-20 cm, chociaż pozostawione dłużej na roślinie potrafią dorastać do znacznych rozmiarów. Dają się też łatwo przechowywać. Zbiory trwają od czerwca do października.

Kabaczki można spożywać na surowo, gotowane albo pieczone. Nawet kwiaty można jeść. Owoce nie są specjalnie bogate w pożyteczne składniki, ale są dietetyczne i zawierają dużo witamin. Są też łatwo strawne.

Najdelikatniejsze są owoce kabaczka o długości 10-20 cm, chociaż pozostawione dłużej na roślinie potrafią dorastać do znacznych rozmiarów.

Uprawa kabaczków w ogrodzie

Uprawa kabaczków nie należy do trudnych; nawet początkujący ogrodnicy są w stanie sobie poradzić. Rośliny wymagają ciepła, żyznego podłoża, regularnego podlewania – i właściwie nic więcej. Dobrze jest wybrać odmiany odporne na choroby, co zwiększy szanse na obfite zbiory.

Kabaczki mogą rosnąć oczywiście także na rabatach kwiatowych, ale idealne są dla nich grządki podwyższone. Ponieważ kochają ciepło, ich stanowisko musi być nasłonecznione. Ważne jest też, aby kabaczek miał wokół siebie dosyć miejsca. Kabaczki lubią przestrzeń i dla każdego trzeba zarezerwować 1,5-2 m2.

Jeśli chodzi o podłoże, wymagania kabaczków nie różnią się zbytnio od innych warzyw. Potrzebna jest żyzna i przepuszczająca gleba, najlepiej z dodatkiem kompostu.

Kabaczki wymagają mocno nasłonecznionego miejsca do uprawy
Kabaczki wymagają mocno nasłonecznionego miejsca do uprawy

Jak sadzić i wysiewać kabaczki?

Sadzonki kabaczków można oczywiście kupić gotowe, ale wielu ogrodnikom-amatorom sprawia przyjemność samodzielne wyhodowanie młodych roślin z nasion. To też nie jest skomplikowane i nie trwa długo. Nasiona można wysiewać do doniczek na rozsadę albo bezpośrednio do gruntu. Do doniczek sieje się kabaczka od połowy kwietnia. Jeśli siew rozpocznie się zbyt wcześnie, sadzonki zbyt szybko wyrosną. Siewki kiełkują po około dwóch tygodniach. Do gruntu przesadza się je dopiero od połowy maja, kiedy miną już nocne przymrozki. W tym czasie sadzi się też kupione sadzonki kabaczka.

Kabaczki dobrze się czują w towarzystwie niektórych innych roślin. Szczególnie dobrym sąsiedztwem dla nich jest cebula, czosnek, nasturcja, fasola i nagietki. Nie należy natomiast sadzić kabaczka w pobliżu ziemniaków i innych roślin psiankowatych (m.in. pomidor, bakłażan, oberżyna, tytoń).

Nasiona można wysiewać do doniczek na rozsadę albo bezpośrednio do gruntu. Do doniczek sieje się kabaczka od połowy kwietnia. Jeśli siew rozpocznie się zbyt wcześnie, sadzonki zbyt szybko wyrosną.

Kabaczków nie można sadzić obok ziemniaków i innych roślin psiankowatych
Kabaczków nie można sadzić obok ziemniaków i innych roślin psiankowatych

Pielęgnowanie sadzonek kabaczka

Raz wsadzone do gruntu sadzonki kabaczka nie potrzebują zbytniej pielęgnacji. Są to rośliny mało wymagające, ale za to dosyć żarłoczne, potrzebują dużo składników pokarmowych. Czują się idealnie, kiedy zasila się je regularnie kompostem. Ziemia powinna być spulchniona, a chwasty usunięte. Przydaje się warstwa ściółki pod roślinami. Gleba pozostaje dłużej wilgotna, nie rozwijają się chwasty, a owoce leżące na ściółce nie gniją. Do podlewania dobrze nadaje się deszczówka. Nie powinna być za zimna. Kabaczek potrzebuje dużo wody. Nie należy jej jednak lać na liście, co sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych.

Kwitnienie i zapylanie kwiatów kabaczka

Kabaczek jest rośliną jednodomową, to znaczy na jednej roślinie rozwijają się oddzielne kwiaty męskie i żeńskie. Kiedy kabaczek zaczyna kwitnąć, najpierw pojawia się wiele kwiatów męskich. Z nich oczywiście nie rozwinie się żaden owoc. Można je rozpoznać po długim ogonku, na którym są osadzone. Kwiaty żeńskie rozwijają się wkrótce po nich. Mają one charakterystyczne zgrubienie pod płatkami kwiatu. Większość kwiatów męskich można ściąć i wykorzystać w kuchni. Są bardzo smaczne. Do zapylenia kwiatów żeńskich wystarczy tylko kilka męskich.

Kabaczek jest rośliną jednodomową, to znaczy na jednej roślinie rozwijają się oddzielne kwiaty męskie i żeńskie.

Złe zapylanie stanowi najczęstszy problem w uprawie kabaczków. Podczas wysokich temperatur pyłek traci swoje właściwości, a w wilgotne i deszczowe dni skleja się i staje się nielotny. W obu przypadkach można zwiększyć szanse na zawiązanie się owoców stosując ręczne zapylanie. Można do tego celu użyć pylnika kwiatu męskiego pokrytego pyłkiem albo pędzelka do przeniesienia pyłku na słupek w kwiecie żeńskim. Najbardziej odpowiednie są do tego zabiegu wczesne godziny poranne.

Uprawa kabaczków w ogrodzie jest stosunkowo prosta
Uprawa kabaczków w ogrodzie jest stosunkowo prosta

Kiedy zbierać kabaczki (cukinie)?

Rośliny kabaczka rosną bardzo szybko. Oczekiwanie na pierwsze zbiory trwa zwykle 6 do 8 tygodni. Jeśli regularnie zbiera się owoce kabaczka, pojawiają się wciąż nowe kwiaty, z których rozwijają się następne owoce. Duże, dojrzałe kabaczki można przechowywać miesiącami. Małe i młode przeleżą w lodówce do 14 dni.

Nawet jeśli nie oszałamiają jakimś szczególnym smakiem, to jednak kabaczki są bardzo zdrowe i można je przyrządzać na setki sposobów.

Przeczytaj też inny nasz artykuł - o uprawie patisona.

4,6 (5 opinii)