Porady

Gabiony w ogrodzie - jak zrobić?

0 (0 opinii)

Gabiony stają się coraz modniejszym materiałem do budowy elementów ogrodowych, szczególnie ogrodzeń i małej architektury. Ich początków należy szukać wśród fortyfikacji wojskowych. Jeszcze do niedawna służyły głównie do umacniania skarp i budowy wałów przeciwpowodziowych. Obecnie coraz częściej są wykorzystywane do dekoracji ogrodów.

Gabiony są to metalowe kosze wypełnione z reguły kamieniami. Właśnie dzięki kolorowym kamieniom uzyskujemy bardzo ciekawe efekty dekoracyjne. Kosze do gabionów są wykonane z ocynkowanej siatki pokrytej powłoką poliestrową. Tworzą moduły, które można dowolnie łączyć przy pomocy klipsów, spirali czy drutu. Kosze do gabionów mają najczęściej kształt sześcianów lub prostopadłościanów. W sprzedaży są też dostępne kosze o ścianach nachylonych pod różnymi kątami, które doskonale nadają się do budowy stabilnych ogrodzeń. Producenci na zamówienie wykonują kosze o dowolnych wymiarach i kształtach.

Wypełnienie gabionów

Najczęściej gabiony wypełnia się kamieniami (otoczakami, kostką brukową, kamieniami polnymi i innymi). Naturalne kamienie wypełniające gabiony kojarzą się z przyrodą i doskonale pasują do wystroju ogrodu. Dodatkowo można je obsadzić roślinami. Można też użyć drewna, szkła, betonu, łupin orzecha kokosowego czy łodyg bambusa, uzyskując ciekawe zestawienia kolorystyczne. Elementy wypełniające powinny być większe niż oka siatki, aby nie wypadały na zewnątrz. Materiały różnobarwne układane warstwami tworzą ciekawe wzory kolorystyczne. Ciekawym rozwiązaniem jest wypełnienie gabionów materiałami z odzysku, np. butelkami, potłuczonymi dachówkami, starymi donicami. Pięknie wyglądają bryły z przetopionego szkła, przez które przebija światło. Efekt można spotęgować przez zamontowanie węży ledowych, ukrytych za bryłami szkła.

Gabiony można również wypełnić ładnymi elementami nietrwałymi, jak szyszki, słoma, kora itp. Tego typu wypełnienie początkowo prezentuje się ciekawie, lecz z biegiem lat niszczeje, kruszy się, może też zostać wypłukane przez deszcz. Producenci nie zalecają demontażu koszy, dlatego lepiej ostrożnie dobierać wypełnienie. Otwieranie koszy i wymiana wypełnienia są jednak możliwe.

Masywne gabiony nie tylko osłaniają posesję przed wzrokiem przechodniów, lecz także doskonale tłumią hałas
Masywne gabiony nie tylko osłaniają posesję przed wzrokiem przechodniów, lecz także doskonale tłumią hałas

Zalety gabionów

Ogromną zaletą gabionów jest ich trwałość. Siatka metalowa pokryta warstwą stopu cynku i aluminium i dodatkowo zabezpieczona warstwą poliestru jest odporna na korozję i może przetrwać nawet 120 lat. Ważną zaletą jest ich uniwersalność. Pasują zarówno do ogrodów nowoczesnych jak i wiejskich. Łatwo je dopasować do otoczenia. Wszystko zależy od tego, czym je wypełnimy. Gabiony to stosunkowo niedrogie rozwiązanie i łatwe do samodzielnego wykonania. Ponadto zapewniają pole do kreatywności. Sami decydujemy, czym je wypełnimy. Jeśli wzory i kolorystyka wypełnienia się nam znudzi, możemy je otworzyć i wypełnienie wymienić na inne. Można w nich umieścić praktycznie wszystko, co będzie stanowiło dekoracje.

Gabiony to metalowe kosze wypełnione z reguły kamieniami. Tworzą moduły, które można dowolnie łączyć przy pomocy klipsów, spirali czy drutu.

Masywne gabiony nie tylko osłaniają posesję przed wzrokiem przechodniów, lecz także doskonale tłumią hałas. Dźwięki są skutecznie rozpraszanie na nierównej powierzchni kamieni. Kolejną zaletą jest możliwość budowy na nierównym podłożu bez konieczności uprzedniego przygotowania terenu. Gabiony wypełnione kamieniami odpornymi na warunki atmosferyczne są praktycznie niezniszczalne i nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych. Są przy tym przyjazne dla środowiska.

Przeczytaj również: Jak wybrać siatkę ogrodzeniową? Porady, rodzaje 

Kilka wad 

Co do estetyki gabionów, zdania są podzielone. Niektórym nie podobają się jako zbyt surowe i przypominające bunkry lub umocnienia wojskowe. Inni są nimi zachwyceni. 
Wadą gabionów może być ich konserwacja, szczególnie gdy zostaną wypełnione materiałami mniej trwałymi. Jeśli elementy wypełnienia pokruszą się u podstawy, oznacza to konieczność rozmontowania gabionu i usunięcia całego wypełnienia. Pomiędzy kamieniami mogą zbierać się różne zabrudzenia (liście, odchody ptaków, błoto). Należy je czyścić na bieżąco, najlepiej myjką ciśnieniową. Same kosze są bardzo trwałe. Jeśli jednak uszkodzimy ich powłokę, na przykład podczas wkładania kamieni, należy ją uzupełnić lakierem zaprawkowym. 

Można zdecydować się na murek zbudowany z szerokich gabionów, które stawia się bezpośrednio na ziemi
Można zdecydować się na murek zbudowany z szerokich gabionów, które stawia się bezpośrednio na ziemi

Montaż gabionów

Kosze gabionowe można zamówić w wymaganym rozmiarze. Są dostarczane w płaskich paczkach, niezłożone, wraz z elementami do montażu i łączenia ścianek. Bez trudu można je samemu złożyć i wypełnić. Bardzo ważnym elementem montażu są tak zwane stężenia, czyli łączniki, które spinają zewnętrzne ściany, zapobiegając wybrzuszeniu się pod naporem wypełnienia. Stężenia rozmieszcza się równomiernie w poziomych rzędach. Do każdego zamówienia producenci dołączają instrukcję montażu, dzięki czemu każdy może szybko sam zmontować kosze.

Ogrodzenia

Ogrodzenia z gabionów nie przytłaczają jak mur betonowy, a jednocześnie doskonale zabezpieczają przed hałasem. Wypełnienie gabionów jest całkowicie nieprześwitujące. Dlatego dobrze chronią od spojrzeń przechodniów czy sąsiadów. Gabiony świetnie nadają się do budowy ogrodzeń zewnętrznych. Ciekawie wyglądają ogrodzenia łączone, gdzie elementy gabionów przeplatane są z siatką metalową lub płotem drewnianym. Wąskie ścianki gabionowe dobrze sprawdzają się także jako osłony i przepierzenia, za którymi można ukryć nieciekawe elementy ogrodu (np. śmietnik lub kompostownik).

Najczęściej gabiony wypełnia się kamieniami (otoczakami, kostką brukową, kamieniami polnymi i innymi). Dodatkowo można je obsadzić roślinami. Jako wypełnienie może też posłużyć drewno, szkło, beton, łupiny orzecha kokosowego czy łodygi bambusa.

Do budowy murów stosuje się wąskie gabiony, które montuje się na specjalnych słupach. Zajmują one mniej miejsca niż np. żywopłot. Do ich budowy najlepiej wykorzystać gotowy system dedykowanych paneli, który zapewnia trwałość, bezpieczeństwo i stabilność, dzięki czemu murek się nie przewróci. Można również zdecydować się na masywny mur zbudowany z szerokich gabionów, które stawia się po prostu na ziemi. Ze względów bezpieczeństwa ogrodzenie z gabionów nie powinno być wyższe niż 2 metry.

Elementy małej architektury

Gabiony doskonale zdają egzamin jako materiał wykorzystywany do budowy elementów małej architektury. Do ich wypełnienia możemy wykorzystać produkty z demontażu, pozostałości po budowie domu, nawet gruz i złom. Kosze gabionowe pozwalają na budowanie różnych konstrukcji jak z klocków. Nie wymagają fundamentu ani podmurówki. Wystarczą słupki stabilizujące. Altany, pergole, osłony ogrodowe czy podpory dla roślin pnących z gabionów wyglądają najlepiej, jeśli są zbudowane z wąskich ścianek. Można wykorzystać specjalnie do tego przeznaczone gotowe panele. Z gabionów możemy zbudować nawet schody, a miejsce na grilla możemy osłonić ściankami i otoczyć ławeczkami z gabionów.

Gabiony można dodatkowo obsadzić roślinami pnącymi
Gabiony można dodatkowo obsadzić roślinami pnącymi

Skalniaki, donice, meble

Gabiony świetnie sprawdzają się jako obramowania grządek, gdyż wystarczy zakupić mniejsze skrzynie, ułożyć dokoła klombu i napełnić je kamieniami. Bardzo dekoracyjnie wyglądają donice umieszczone wewnątrz skrzyni gabionu i otoczone kamieniami. Gabiony można wypełnić częściowo ziemią i obsadzić roślinami, tworząc rodzaj skalniaka.

Jeśli planujemy meble ogrodowe, które będą zawsze w tym samym miejscu, można wykorzystać gabiony jako ich podstawy. Zaletą mebli z gabionów jest ich stabilność i ciężar. Żadna wichura ich nie wywróci i nie przesunie. Są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne i nie trzeba ich wnosić na zimę do domu.

Ogromną zaletą gabionów jest ich trwałość. Siatka metalowa pokryta warstwą stopu cynku i aluminium oraz dodatkowo zabezpieczona warstwą poliestru może przetrwać nawet 120 lat.

Gabiony nie zawsze wymagają przytwierdzenia do podłoża. Wystarczy zakupić odpowiednie kosze i zaprojektować ich ciekawe ustawienie. Możemy wykazać się kreatywnością, dobierając rodzaj materiału do wypełnienia koszy oraz zaprojektować ciekawe wzory i warstwy, wykorzystując różne rodzaje wypełnienia. Kosze gabionowe można wykorzystać jako podstawę dla stołu ogrodowego lub stołeczków. Kilka gabionów ustawionych obok siebie może utworzyć ławeczkę. W sprzedaży są dostępne też gotowe meble gabionowe. Gabiony nie są wygodne do siedzenia. Dlatego należy zamontować siedzenie z drewna lub innego materiału. Gabionami można też pokryć część elewacji domu. Służą do tego wąskie gabiony o szerokości 30 cm, które mocuje się do ściany budynku.

Gabiony mogą wydawać się nieco surowe, jednak ich urok zależy od tego, czym je wypełnimy. Kolorowe kamienie, bryły szkła lub inne ciekawe pomysły sprawiają, że ogród będzie wyglądał naprawdę atrakcyjnie. Zdecydowaną zaletą gabionów jest niska cena, łatwość samodzielnego montażu oraz niezwykła trwałość. 

0 (0 opinii)